Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni bir araç satın aldıysanız ilk olarak yapmanız gereken şey zorunlu trafik sigortası yaptırmak olmalıdır. Zaten adından da anlayabileceğiniz gibi “zorunlu” trafik sigortası mutlaka yaptırılması gereken bir şeydir. Trafik sigortasının yapılması gereklidir. Çünkü bir trafik kazası oluşması durumunda karşıdaki aracın masraflarının karşılanması gerekmektedir. Sigortası bulunan bir araç kazaya karıştığında karşı aracın hasarını trafik sigortası karşılamaktadır. Sadece normal kazalarda araç hasarını ödemekle kalmayan zorunlu trafik sigortası aynı zamanda yaralanmalarda tedavi masraflarını, ölüm halinde tazminatı da karşılamaktadır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaza durumunda ne kadar maddi hasarın karşılandığıdır. Ucuz sigorta yaptıracağım derken pek bir işe yaramayan sadece adı sigorta olan trafik sigortaları yaptırmaktan uzak durulmalıdır. Herhangi bir kaza halinde hastane masraflarından araç tamirine hatta ölüme kadar sağlanan tüm şartlar detaylıca incelenmelidir. En iyi şartları sunan sigorta şirketinden poliçe yapılmalıdır.Zorunlu trafik sigortası, trafik sigortası nedir, zorunlu trafik sigortası yaptırmak

Zorunlu trafik sigortası neleri kapsar?

Zorunlu trafik sigortası kaza oluşması halinde karşı aracın hasarını, araçta bulunan yaralıların tedavi masraflarını, karşı araçta bulunup da ölen kişilerin cenaze masraflarını ve ölüm tazminatını karşılamaktadır. Her ne kadar birçok sürücü sigorta yaptırmayı sevmese de aslında sigorta çok yararlı ve gerekli bir şeydir. Yapılması her zaman için önemlidir.

Zorunlu trafik sigortası nerede yaptırılabilir?

Sigorta yaptırmak için bir acenteye başvurabilir veya internetten online olarak teklif alıp poliçenizi uzaktan yapabilirsiniz. Sigorta yaptırabileceğiniz birçok farklı firma bulunmaktadır. Dilerseniz bu firmalardan en uygun teklifi almak için PTT şubelerine de uğrayabilirsiniz. PTT şubelerinden diğer acentelere göre bayağı uygun fiyatlara sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Maliyeti ne kadar ve neye göre belirleniyor?

Sigortanın maliyeti aracın yaşına, modeline, araç sahibinin yaşına, araç sahibinin trafik sabıkasına göre vb. belirlenmektedir. Tabii fiyatın belirlenmesinde temel noktalar bunlar olmasına rağmen sigorta şirketinin istediği kar oranı da fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Bir araca bir şirket 4 bin lira bedel çıkartırken bir diğeri 1500 liraya sigorta yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir