yürüyüşü spora çevirme, yürüme ve spor ilişkisi, spor yapma ve yürüme

Yürüyüşünüzü Nasıl Spora Çevirebilirsiniz?

Yürümek her gün yaptığımız bir aktivite olsa da spora dönüşmesi için bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu nedenle gün içinde yaptığımız yürüyüşlere spor demek yanlış olabilir. Yürüyüşü spor olarak yapmak istiyorsanız öncelikle bu hareketin sadece ayak ve bacaklar için geçerli olduğu yanılgısından kurtulmalısınız. Çünkü yürüyüş vücudunuzdaki tüm kasları kullandığınız ve psikolojik destekle yapabileceğiniz bir aktivitedir. Bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise düzenli aralıklarla, düzenli yürüyüş yapmanız gerektiğidir. Düzenli egzersiz yapmak istiyor ancak spor salonlarında zaman ve para harcamak istemiyorsanız, yürüyüş yapabileceğiniz en ideal sporlardan biridir. Bir hatırlatma olarak, egzersiz yaparken koşu aksesuarları ile destek alabilirsiniz. Yürüyüşünüzün spor haline gelmesi için her gün egzersiz olarak ortalama 10.000 adım atmanız gerekir. Tüm sporlarda olduğu gibi, ilerleyen dönemlerde yürüme sürenizi, temponuzu ve zorluk derecenizi artırarak yürümede ilerlemeniz gerektiğini hatırlatırız.yürüyüşü spora çevirme, yürüme ve spor ilişkisi, spor yapma ve yürümeYürüyüşü spor yapmak için ne yapmalıyız?

Vücudunuzu gözlemleyin… Yürürken vücudunuzun tepkilerini ve tepkilerini gözlemlemeniz önerilir. Bu sayede kendi kapasitenize uyabilecek bir yürüyüş programı hazırlayabilir ve veriminizi arttırmak için çalışabilirsiniz. Nefesinizi dinlemeli ve nefes almayı zor bulduğunuz durumları analiz etmelisiniz. Aynı şekilde vücut ısınızı da izlemeli ve yürümenin ilk dakikalarında vücut ısınızın yükselmesi ve terlemesinin normal olduğunu bilmelisiniz. Spor aktiviteleri sırasında tabanının özel tasarımı sayesinde ekstra rahatlık sağlayan koşu ayakkabılarını da tercih edebilirsiniz.

Farkındalıkla yürü… Rastgele yürürsen çok verimli olamayacağını bilmeli ve yürürken vücudun pozisyonundan başlayarak birçok şeye dikkat etmelisin. Omuzlarınız gevşemiş ve hafifçe geriye yaslanmış, öne doğru yürümelisiniz. Kolların doğal olarak sallanabilmesi için dirseğin 90 derecelik açıyla kırıldığından emin olmanız gerekir. Daha etkili olmak için, her adımda ayak parmaklarınızı kullanarak vücudunuzu ileriye doğru itmelisiniz.

Rakamlara dikkat edin… Yürüyüşünüzü rakamlarla değerlendiriyorsanız ilerlemenizi ve öğrenmenizi izlemeniz daha kolay olacaktır. Günde yarım saat yürüdüğünüzü bilmek yerine kaç adım attığınızı veya kaç kalori yaktığınızı bilirseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Akıllı telefonunuzla yardım alabilir veya kendi kronometrenizi satın alarak sporunuzu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Bir spor günlüğü oluşturun… Günlük işlerinizde ne kadar ilerlediğinizi daha net görebilmek için kendinize bir spor günlüğü oluşturun. Her gün kaç adım attığınızı, kaç kilometre yürüdüğünüzü, kaç kalori yaktığınızı, ne kadar zaman harcadığınızı not ederek gelecekte sahip olacağınız verileri karşılaştırabilirsiniz. Üstelik ne kadar ilerlediğinizi bilmek, daha fazlası için en iyi motivasyonlardan biri olacaktır.

Küçük Hedefler Belirleyin… Yürümeye başladığınız ilk günden itibaren kısa vadeli küçük hedefler belirlemelisiniz. 1 haftada 2 kilo vermek gibi. Yüksek hedefler belirlemenin başarısız olabileceğini unutmayın. Ayrıca hızlı kilo vermenin sağlığınızı tehdit ettiğini de unutmamak gerekir. Kendinize aylık 5 kg yerine haftalık 3 kg, 5 km verin. 3km yerine Kendinize makul hedefler koymalısınız. Ulaştığınız her hedef, daha fazlasını elde etmenize yardımcı olacaktır.

Düzenli yürümenin faydaları;

Kalp Sağlığını Korur… Tansiyonu düşüren ve trigliserit seviyelerini düşüren düzenli yürüyüş, sağlığımızda son derece önemli bir rol oynayan kardiyovasküler sistemi de korur.

Pratik ve Basit… Hem bütçenizden hem de zamandan tasarruf etmek istiyorsanız yürüyüş yapabileceğiniz en etkili sporlardan biridir. Bu çok basit bir aktivite olduğunda her yaştan insan rahatlıkla yapabilir.

Yağ Yakımını Hızlandırır… Sizi birçok zorlu ve yoğun spordan daha fazla yağ yakacak olan yürüyüş, düzenli olarak yaparsanız kolayca kilo vermenizi sağlayacaktır.

İltihabı Azaltır… Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmada oldukça etkili olan düzenli yürüyüş, ruh sağlığına da faydaları olduğu için son derece faydalıdır.

Vücudu şekillendirir… Yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olan yürüyüş, kısa sürede vücudunuzu şekillendirmeye ve sıkılaştırmaya da yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir