yüksekte çalışma eğitimi, yüksekte çalışma eğitimi nasıl verilir, yüksekte çalışma eğitimi kimlere verilir

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ

İş yerlerinde güvenliğin sağlanması, çalışanın hayati tehlike durumlarıyla karşılaşmaması için çeşitli önlemler alınır. Bu önlemlerin genelinde çalışanların eğitim sürecinden geçmesi vardır. Her mesleğe uygun eğitim programları vardır. bu eğitimler uzmanlar tarafından verilir. Çalışma ortamı kişi açısından yükseklik riski taşıyorsa, işçiye yüksekte çalışma eğitimi verilmelidir. Bu yüksekte çalışma eğitimin ne tür meslekleri kapsadığından ve kimlere verilmesi gerektiğinden bahsedelim.yüksekte çalışma eğitimi, yüksekte çalışma eğitimi nasıl verilir, yüksekte çalışma eğitimi kimlere verilir

Meslek gereği, yüksekte çalışanların hayati riskleri bir çok çalışana göre oldukça fazladır. Yüksekte çalışan herkes bu eğitimi almalıdır. Yüksekte çalışan deyince inşaatta çalışan insanlar, kurtarma ekipleri sayılabilir. Bu durumda dikkat etmeleri gereken bir çok nokta vardır. Merdiven ve iskemlelerini tehlike arz etmeyecek şekilde konumlandırmaları gerekir. Kıyafetleri ve donanımları tedbir amaçlı olması gereken her şeyi barındırmalıdır. Eğer yapacakları işlerde ip kullanılıyorsa; sağlam düğümün nasıl atılacağını, tırmanma ve inme işlemlerini, kurtarmanın iple nasıl yapılacağını bilmeleri gerekir. Bunların hepsini eğitim sürecinde öğrenirler. İp dışında kalan tüm eğitimler, temel eğitim olarak geçe ve yüksekte çalışan herkesin alması güvenliği açısından zorunludur.Yüksekte çalışma eğitimi, kazaların yaşanmaması ve unutulanların hatırlanması açısından iki yılda bir tekrar edilmelidir. En tecrübeli çalışanın dahi acil durumlarda yetersiz kalması mümkün olabilir, bu noktada imdada yetişecek olan alınan eğitimdir. Eğitim sürecinde çalışanlar uygulamalı bir şekilde ne yapacaklarını öğrenirler. Genel olarak inşaat sektöründe çalışanların ve kurtarma ekiplerinin alması gereken bu eğitim, kimi zaman itfaiye mesleğini icra eden kimseler tarafından da tercih edilir. Ne zaman ne şekilde nasıl bir durumla karşılaşılacağı bilinemediği için mesleği gereği yüksekte çalışma durumu olabilecek herkes bu eğitimi almalıdır.

Her çalışan işini en iyi şekilde yapmak ister. Bir işi iyi yapabilmek, iş hakkında geniş bir bilgiye sahip olmayı gerektirir. Geniş bilgiler sayesinde de çalışan, mesleğinde güvenliğini sağlayabilir. Bu bakımdan bir çok meslekten insan yüksekte çalışma eğitimi alırlar ve canlarını tehlikeye atmazlar. Kendi canını koruyamayan bir insanın, bir başkasına da yardım etmesi beklenemez. Her şeyden önce güvenliğin geldiğini unutmamalı, kendimize zarar gelmemesi ve sevdiklerimizi üzmemek için iş güvenliği eğitimlerini almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir