vücut direnci, vücut direncini arttırma, vücut direnci nasıl artar

Vücut Direncini Arttıran Besinler

Başta mevsimsel değişiklikler olmak üzere günlük hayatımızdaki birçok faktör vücudumuzun direncinde ve bağışıklık sisteminde olumsuz değişikliklere neden olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için düşünebileceğimiz birkaç faktör var. Kaliteli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yaparak bağışıklık sistemini destekleyebiliriz. Özellikle beslenme alanında araştırmalarla doğrulanmış birçok gıda var; düzenli tüketildiğinde doğrudan vücudumuz için koruyucu bir kalkan haline gelir veya bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bağışıklık sistemi direnci bazen sigara, yüksek stres, günlük hayatın ritmi, uykusuzluk gibi sorunlar nedeniyle düşebilir. Vücudumuzu hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemine dikkat etmemiz gerekiyor. Güçlü bağışıklık, vücudumuzu birçok kronik hastalıktan korumaya da yardımcı olacaktır.vücut direnci, vücut direncini arttırma, vücut direnci nasıl artarVücudun direncini artıran besleyici özellikler;

Çinko içeren besinler: Vücuda verilen serbest radikal hasarını onarmak için gerekli olan çinko, bağışıklık sisteminin temel mekanizmasını güçlendirir. Özellikle mevsim geçişlerinde metabolizmanızı hızlandıracak, enerji verecek ve kendinizi yenilenmiş hissetmenize yardımcı olacak çinko içeren besinler yemelisiniz. Çinko içeren ürünler; Örnekler arasında hindi eti, baklagiller, susam tohumları, fındık, yer fıstığı, badem, kabak çekirdeği, deniz ürünleri, mikroplar sayılabilir.

Selenyum içeren besinler: Zararlı ve zararlı mikroorganizmalarla savaşma özelliğine sahip olan selenyumun bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Vücutta selenyum eksikliği nedeniyle birçok hastalık ortaya çıkabilir. Selenyum eksikliği depresyon ve mutsuzluk gibi olumsuz düşüncelere yol açabilir.

Selenyum içeren ürün örnekleri; Örnekler arasında mantar, ton balığı, soğan, sarımsak, yumurta, susam tohumu, tahıllar, Brezilya fıstığı, tavuk ve deniz ürünleri sayılabilir.

C Vitaminli Besinler: Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan ve enfeksiyonlarla savaşabilen bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirmede son derece etkilidir.

C vitamini gıdaları; kivi, mandalina, domates, kuşburnu, soğan, yeşil ve kırmızı biber, brokoli, su teresi, roka, ıspanak, portakal, limon, karnabahar.

D vitamini içeren besinler. D vitamininin en yoğun ve doğal kaynağının güneş olduğunu biliyoruz. D vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin direncini azaltabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminden sonra hastalığa davetiye çıkarıyoruz. Düzenli olarak D vitamini içeren besinleri tüketerek bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

D vitamini içeren besinler; Örnekler arasında somon, yumurta ve süt bulunur.

Omega-3 İçeren Besinler: Depresyonun bağışıklık sistemi için birçok faydasını sağlayan Omega-3’ler sağlığımız için çok değerlidir. Düzenli olarak yememiz gereken Omega-3’ler yemek planımızın olmazsa olmazlarından biridir.

Omega-3 içeren besinler; Semizotu, balık, ceviz, keten tohumu, avokado en çok tercih edilen omega-3 gıdalarına örnektir.

B12 vitamini içeren besinler: Bağışıklık sistemi için önemli olan B12 vitamini, güçlü hafıza, pozitif psikoloji, güçlü sinir sistemi ve öğrenme kolaylığı gibi faydalarıyla da biliniyor. Bu nedenle yemek planımıza dahil edilmesi gereken besinlerden biridir.

B12 vitamini içeren besinler; Örnekler arasında süt, peynir, yumurta, et, balık, soya sütü, yoğurt sayılabilir.

Kalsiyum ve Proteinli Besinler: Kilo kontrolünde, şişkinliğin azaltılmasında ve enfeksiyonlarla mücadelede oldukça etkili olan kalsiyum ve protein, bağışıklık sistemini güçlendirmede de oldukça etkilidir. Sağlığımız için son derece faydalı olan bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Kalsiyum ve protein içeren besinler; Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, et, yumurta, tavuk, balık gibi besinler en iyi kaynaklardan bazılarıdır.

Probiyotik içeren besinler: Bağışıklık ve sindirim sistemi için oldukça etkili olan bu besinler, sağlıklı bir bağırsak florası ve yapısı için gereklidir. Probiyotikler düzenli olarak tüketilmesi gereken ve beslenmemizde mutlaka yer alması gereken besinler arasındadır.

Probiyotik içeren besinler; Ev yapımı turşu, elma sirkesi, peynir ve kefir gibi gıdalar en iyi bilinen probiyotiklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir