Vertigo Nedir?

Latince dönmek anlamına gelen vertigo nedenleri çeşitli hastalıklara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vertigo bir hastalıktan çok altta yatan bir hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük olasılıkla iç kulak hastalıklarının neden olduğu vertigo günümüzde yaygın olarak görülen hafif baş dönmesi denge kaybı çok şiddetli hale gelerek hastayı yerinden bile kalkamayacak süreçlere gelebilmektedir. Sabit duramama, bayılacakmış hissi hastada çaresizlik ve uzun vadede korku ve depresyonu da beraberinde getirmektedir. Beyin hastalıkları, hormonal hastalıklar, dahili ve boyun hastalıkları gibi nedenlere bağlı olabilen baş dönmesine bulantı ve kusma da eklenebilir. Bu tür bir durumda bir kulak burun boğaz yahut bir nöroloji uzmanıyla görüşülmesi gerekmektedir.vertigo nedir, vertigo, vertigo belirtileri

Vertigo Belirtileri

Baş dönmesinin yanı sıra vertigo nedenleri arasında hastalıkların cinsine göre bazı belirtiler görülebilmektedir. Kulakta çınlama, bulantı, bazen kusma, görme bozukluğu, terleme, geçici işitme kaybı görülebilmektedir. Vertigo enfeksiyona bağlı hastalık nedeniyle oluşmuşsa ateş ve halsizlik de görülebilmektedir. Kuvvet kaybı ve hissizlik ise santral tipli vertigolarda ön plandadır. Kardiyoloji göz kulak burun boğaz nöroloji dahiliye bölümlerini içeren pek çok sebeplere bağlı olabilen vertigonun belirtileri de hastalığa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra psikolojik nedenlere de bağlı olarak gelişebilecek hastalığın baş dönmesi ile bulunabilecek pek çok şikayet değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak hastalarda sadece baş dönmesi mevcuttur.

Vertigo Tedavi Süreci

Tedavi süreci vertigo nedenleri açısından değişiklik gösterir. Baş dönmesi kendisi bir hastalık değil başka bir hastalığın belirtisi olduğundan öncelikle asıl sebebin tedavisine geçilir. Ancak nedeni bulunmayan bir vertigo söz konusu ise alkol, sigara, kafein, stres ve tuz gibi tetikleyicilerin ortadan kaldırılması sağlanır. En sık görülen nedenler arasında baş pozisyonuna bağlı ani baş dönmeleri yahut iç kulak tansiyonudur. Özellikle hareketsizlik kaynaklı tek taraflı dengenin bozulmasını sağlayan tetikleyici pozisyonlardan kaçınılması sağlanır. Pozisyona bağlı baş dönmelerinde muayene masasında uygulanacak hareketlerle iç kulak partiküllerinin oturtulması sağlanabilir. Gerekli görüldüğünde ilaç ile tedavi uygulanabildiği gibi cerrahi müdahale ile de tedavi yapılabilmektedir. Yine kalp damar hastalıkları, orta ve iç kulak arası anormal bağlantılar, ortakulak iltihabı, yaşlılık, migren, boyun fıtığı veya kireçlenmesi de vertigo nedenleri arasında görüldüğünden nedeni anlaşıldığında bu yönde tedaviler geliştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir