Uzun Yola Çıkmadan Önce Araçta Neler Kontrol Edilmeli?

Kendi aracınız ile uzun yola çıkmaya hazırlanıyorsanız yolda başınıza gelebilecek aksiliklere karşı bazı önlemler almalısınız. Yapmanız gereken ilk şey yola çıkmadan önce aracın bazı yerlerini kontrol etmenizdir. Kontrol etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yağ durumu
  • Su durumu
  • Lastiklerin havası
  • Tekerleklerin durumu
  • Yakıt
  • Belgeler
  • Araç-gereçler

Yağ durumu: Uzun yola çıkmadan önce mutlaka yağ kontrolü yapılmalıdır. Yapılan kontrollerde yağın belirtilen alt ve üst sınır değerleri arasında olması gerekmektedir. Eğer yağ alt sınırın altına düşmüşse tamamen değiştirilmeli veya üstüne yağ ilave edilmelidir. Motor yağı motor parçalarının sürtünmesini engellediği ve ısınmayı en aza indirdiği için çok önemlidir.Araçta kontrol edilecekler, uzun yola çıkarken, araçta bulunması gerekenler

Su durumu: Motorun su ile soğutulması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı araçta su bulunması gerekir. Eğer aracın su tankında su azalmış ise üstüne ilave edilmelidir.

Lastiklerin havası: Lastiklerin hava patlama ya da bazı sebeplerden dolayı azalabilmektedir. Havası azalan lastiklerin yola tutunmayı tam sağlayamadığı ve aracın ağırlığını kaldıramadığı için kazaya sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenden dolayı patlak olan lastikler yola çıkılmadan önce tamir edilmelidir. Aracın dört tekerleğinin de havası eşit olmalıdır. Yapılan lastik tamirlerinden sonra lastiklerin havası eşitlenmelidir.

Tekerleklerin durumu: Aracın tekerlekleri bazı sebeplerden dolayı arıza çıkartabilmektedir. Bilye dağıtma bu sorunların başında gelmektedir. Bayağı uzun bir yol gidilecek ise 4 tekerleğinde yerden bağlantısı kesilmeli ve tekerleklerin oynayıp oynamadığı kontrol edilmelidir. Tekerleklerde anormal bir oynama var ise bir profesyonelden yardım alınıp gerekli bakım yapılmalıdır.

Yakıt: Uzun yola çıkarken mutlaka yakıt kontrol edilmeli ve gidilecek mesafeye göre yakıt alınmalıdır. Hele ki gidilecek yol hakkında pek bilgi sahibi olunamamışsa her ihtimale karşı benzinlik bulunamayabilir diye önceden yakıt almak çok mantıklıdır.

Belgeler: Trafik kontrolleri sırasında istenebilecek olan en temel belgeler ehliyet ve ruhsattır. Bu iki belgenin yola çıkılırken araçta bulundurulmasına dikkat edilmelidir.

Araç-gereçler: Bijon anahtarı, aktarma kablosu, ilk yardım çantası, yedek lastik, çeki halatı gibi ekipmanların araçta mutlaka bulunması gerekmektedir. Bunlardan herhangi biri eksik mi değil mi diye kontrol yapılmalı, eksiklik varsa giderilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir