tesettür giyim modası, tesettür giyim, tesettür giyimde kadın

Tesettür Giyim Tarzının Diğer Giyim Tarzlarından Farkları

tesettür giyim modası, tesettür giyim, tesettür giyimde kadınGiyim kadınlar için her yaşta önem taşır. Kadının bir tür vitrinidir giyinmek ve kadının kendini dış dünyaya karşı ifade ediş biçimlerindendir. Ama özde giyinmek bir sanattır ve temel belli kriterleri vardır. Modaya uymak, çok paranızın olması şık giyinmek için yeterli değildir. Giyinmek bir tarz işidir. Giyinmek, biraz kültürel kimlik işidir ve rastgele bir pantolon gömlek olayı kadar basit değildir. Ayakkabıdan aksesuara kadar doğru belirlemek gerekir. Tesettür giyim ise başlı başına bir giyim tarzıdır ve kendi içinde mevcut kuralları vardır. En ciddi kuralı ve farkı İslami kurallara uygun olmasıdır.

Tesettür Giyimin İslamda Yeri

tesettür giyim modası, tesettür giyim, tesettür giyimde kadın

İslami kurallar ise Kuran-ı Kerimde belirtilmiştir ve kadınların örtünmesi ön görülmüştür. Kadınların İslam dinine göre saç telinin, topuğunun vb. yerlerinin görünmemesi gerekmektedir ve tesettür giyim tüm bunları içerecek şekildedir.  Kadının kendi vücudunu teşhir etmeden giyinme biçimidir ve tesettür giyimde kadın tepeden tırnağa kadar yaz, kış fark etmeksizin kapalı giyinmektedir. Tesettür giyim modası bir diğer farkı kendine ait özel tasarlanan giysilerin olmasıdır.

Tesettür giyime uygun giyinen kadınların çoğu, tunikler, uzun elbiseler, bol paça pantolonlar tercih etmektedir. Yani tesettür giyimin kendi içinde kural ve kaideleri vardır.  Bunları uygulamak ise tamamen bir bilgi ve birikim gerektirir. Kadınların başlarını örtemediği durumlar için özel hazırlanan peruklar mevcuttur. Tesettür giyimde kadınların kimileri pardösü tercih ederek örtünürken, kimileri peçeler giymektedir.  Tesettür giyimde kadının kafasına göre giyinme şansı yoktur. Örneğin açık ayakkabılar, sandaletler tesettür giyimin bir parçası değildir. Tesettür giyim ağırlıklı olarak sokağa çıkarken ve erkeğin karşısına çıkarken tercih edilen giysilerdir ve kendilerine özel kumaşları ve tarzları vardır. Bunları giyinmek için ise özel olarak bu giysilerin satıldığı mağazalar mevcuttur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir