sporda yapılan hatalar, spor yapanların düştüğü hatalar, spor yapanların yaptığı hatalar

SPORDA YAPILAN BÜYÜK HATALAR NELERDİR?

Günümüzde yediden yetmişe birçok insan sporla uğraşmaktadır. Kimi kilo almak için spor yaparken kimi kilo vermek için spor yapabiliyor. Durum böyle olunca da spor merkezleri dolup taşıyor diyebiliriz. Aslında vücudunu hareket ettirdiğini ve sağlıklı yaşamak için yaptığı spor dalının içerisinde çoğu insan hatalar yapabiliyor ve bu hataların sonucunda sağlıklarına ciddi anlamda zarar veriyorlar.sporda yapılan hatalar, spor yapanların düştüğü hatalar, spor yapanların yaptığı hatalar

Günümüz genç bireyleri genellikle fitness sporunu yani vücut geliştirme sporu ile uğraşmaktadırlar. Erkekler genel olarak bayanların hayallerini süslemekte olan kaslı bir vücuda erişebilmek için kimisi de fazla kilolarını vermek ve kimileriyle kilo almak için bu sporla uğraşır. Fakat fitness dışardan görüldüğü kadar kolay bir spor dalı olmadığını belirtelim. Vücut geliştirme dalında birçok ağırlık indirilip kaldırılıyor. Böylelikle kaslar çalışmaya başlayıp yağ yakımı başlamaktadır. Bilhassa da kilosu bakımından bu sporu yapmaya yetersiz düzeyde kiloya sahip olan kişiler bu spor ile uğraşacaklarsa oldukça dikkat etmeleri gerekir. Çünkü vücut geliştirme sporun yaparken gereğinden fazla yağ yakımı başlıyor. Eğer kilonuz yetersiz ise vücutta bulunan tüm yağlar eridikten sonra kas yakımı başlar ve bu sağlığınıza büyük ölçüde zarar verecektir. Bu açılardan bakarsak fitness sporu oldukça meşakkatli bir spordur.

Spora başlarken ilk olarak yaptığınız ve yahut yapmayı planladığınız spor dalı hakkında ilk olarak bilinçlenmeniz gerekir. Yeteri kadar bilgi sahibi olmadığınız spor dallarına kesinlikle bulaşmayınız. Mesela; futbol oynarken kesinlikle sert bir futbol oynamayınız. Aksi takdirde yanlış yapacağınız bir darbe sonucu gerek kendinizi gerekse de karşınızdaki rakibin sakatlanmasına sebebiyet verilebilir. Bir başka örnek olarak Kickbox ya da box tarzı sporlara merak salanlara ‘‘dikkat!’’ uyarısı verelim. Çünkü tarzda olan spor dalları oldukça tehlikeli bir durum ve alacağınız ya da atacağınız her darbe sizin ya da karşınızdaki rakibin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bu ve benzeri durumlarda, atılan darbenin şiddetinin büyük ve etkili olması durumunda beyin kanamaları vs. söz konusu olabiliyor. O sebepten yapacağınız spor dallarına başlamadan önce gerek internet üzerinden gerekse bizzat o spor alanında uzman kişilere danışılıp öyle başlayınız. Sağlıklı olacağım derken sağlığınızdan olmamanız için bunları uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir