spina bifida teşhisi, spina bifida belirtisi, sipina bifida ne demek

Spina bifida Nedenleri?

Spina bifida’nın kesin nedeni şu anda bilinmemektedir, ancak folat eksikliğinin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Avrupa ülkelerinde bu sorunun farkında olunması nedeniyle insidans çok daha düşüktür. Her 100 yenidoğandan 5’i spina bifida ile doğar ve bir kez spina bifidalı bebek doğurmuş bir anneden sonraki bebekte risk yüzde 15’e çıkar. Bu nedenle, ikinci bir hamilelik düşünülüyorsa, folik asit almaya erken başlamak önemlidir. İyi kontrol edilmeyen ve aşırı kilolu (obez) diyabetli kadınların Spifida’lı bebek sahibi olma riski daha yüksektir.spina bifida teşhisi, spina bifida belirtisi, sipina bifida ne demekTeşhis Yöntemleri

Gebeliğin ikinci trimesterinde yapılan tarama testleri tanı için önemlidir. Spina bifida teşhisi için kan testleri, ultrason ve amniyosentez kullanılır. Üçlü testte elde edilen alfa protein (AFP) değeri beklenenden yüksek ise spina bifida düşünülmelidir.

AFP yüksekse, şüpheli bir kan testinden sonra ne yapılmalı?

16.-17. Kan testi. Bu birkaç hafta önceden yapılmalıdır. Ardından detaylı bir ultrason muayenesinin zamanı gelir. Hamileliğin tam haftasını bilmek çok önemlidir. Ultrason taramasında spina bifida tespit edilmeme olasılığı çok düşüktür. Bir sonraki adım, herhangi bir anormallik için kafatasını ve vücudun geri kalanını sistematik olarak incelemektir. Spina bifida genellikle hemen tespit edilir.

Tedavi Yöntemleri

Omurilik yarığı olan bir bebek, doğumdan sonraki ilk 36 saat içinde ameliyat edilmelidir. Böyle bir gebelik oluştuğunda perinatolog veya doğum uzmanı uygun pediatrik cerrahi ekibi ile iletişime geçer ve çocuk doğumdan hemen sonra ameliyat edilebilir.

Operasyon

Bebekte meningosel varsa, doğumdan sonraki 36 saat içinde cerrah omuriliğin etrafına bir zar yerleştirir, omuriliği yerine geri döndürür ve açıklığı kapatır. Spina bifidalı bir bebek miyelomeningosel ile doğarsa sırt ve omurilikteki dokular geri çekilir ve kese cerrahi olarak kapatılır. Hidrosefali gelişirse, beyindeki fazla sıvıyı vücudun kan dolaşımına boşaltmak için beyne bir “şant” sistemi yerleştirilir.

Spina bifida tedavisinde üç önemli adım vardır.

Erken teşhis

Teşhis konan ve doğmayı seçen çocuklara zararı en aza indirmek için çoklu sistem ekip çalışması ile tedavi sağlamak.

Erken tedavi görmüş bebeklerin ve çocukların izlenmesi

Erken müdahalenin faydaları:

Bu hastalar, tedavisi gecikenlere göre önemli ölçüde daha iyi klinik sonuçlara sahiptir. Zamanında müdahale edilmezse sorunlar daha da kötüleşebilir. Erken cerrahi ile bu problemlerin büyümesinin önüne geçilmesi amaçlanır.

Rahim içinde ameliyat

Günümüzde spina bifidalı çocuklar anne karnında ameliyat olmaya başlar. Gebeliğin 26. haftasında yapılan bu operasyonda bebeğin omurilikteki açıklık rahime girilerek kapatılır. Anne ve çocuk için tehlikeli olan bu operasyonlar henüz yaygınlaşmadı.

Ameliyat Sonrası

Hastanın ameliyat olması ile tedavi süreci bitmez. Spina bifidalı çocuklar yıllardır izlenmektedir. Pediatrik beyin cerrahları bu çocukları yılda bir, nefrologlar ve ürologlar dört ayda bir görür. Pediatrik beyin cerrahisi, ortopedi, pediatrik nöroloji, nefroloji ve pediatrik üroloji uzmanları, spina bifidalı bir çocuğu inceler. Bu çocukların pediatrik beyin cerrahisi alanı dışında idrar yapma ve dışkılama sorunları olabilir. Ayaklarda ortopedik şekil bozuklukları görülür. Beyin ve beyincik ile ilgili ek problemler olabilir. Onları bir doktor tarafından izlemek imkansızdır. Bu nedenle Spina Bifida Polikliniği çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir