bitkisel kür önerisi, soğuk algınlığı için bitkisel kür, soğuk algınlığını geçiren bitkisel kürler

Soğuk Algınlığı İçin Bitkisel Kür Önerisi!

Soğuk algınlığına yalnızca modern tıbbın ilaçlarının kullanıldığı bu yüzyılda ortaya çıkmamıştır. Neredeyse insanlık ile aynı tarihe sahip olan soğuk algınlığı için günümüzün modern ilaçları ve tedavi yöntemleri yokken insanlar çare olarak bitkileri kullanılmaktadır. Bazı bitkilerin içerdikleri vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendirdiği vücudu soğuk algınlığı ve grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. Özellikle de bitkisel çaylar, hastalığın belirtileri olan göğüs doluluğu, öksürük, burun tıkanıklığı gibi sorunları hafifletmek için kullanılır.bitkisel kür önerisi, soğuk algınlığı için bitkisel kür, soğuk algınlığını geçiren bitkisel kürler

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Göğsünüz doluysa veyahut nefes alıp vermekte zorlanıyorsanız, okaliptüs, fesleğen, lavanta ile biberiye gibi esansiyel yağları, tatlı badem yağı, jojoba yağı ya da zeytinyağı ile incelterek göğüs bölgesine masaj yaparak uygulayınız. Masaj yağını hazırlamak için önerilen oran 10-15 damla esansiyel yağı yaklaşık yarım su bardağı kadar taşıyıcı yağla karıştırılmalıdır. Masaj sonrası göğsünüzün üstüne sıcak bir havlu koyarak yağın etkisi daha fazla gösterilir. Cildiniz hassassa daha fazla taşıyıcı yağ kullanın çünkü esansiyel yağlar cildi tahriş etmektedir. Bitkisel çayların hemen bireyin soğuk algınlığından korunma veya hastalığa yakalandıktan sonra öksürük ile boğaz ağrısı gibi belirtilerini hafifletmek için başvurduğu doğal çözümler arasında yer almaktadır. Bu çaylar arasında uzmanların en fazla önerdikleri ise; ekinezya, papatya, ıhlamur, nane ve okaliptüs yaprağı çayları oldukça faydalıdır.

Özellikle vücudunuzu güçlendirmek için civanperçemi, mürver çiçeği, çördük ile zencefil çayı içilebilir. Bu bitkiler çay formunda tüketilebileceğiz gibi eczanelerde veya beslenme desteği satan mağazalarda kapsül formunda da bulunur. Ama bizim size tavsiyemiz çayın buharının burun tıkanıklığına sıcaklığının ise balgamın sökülmesine iyi geldiği ile boğazı rahatlattığı için sıcak çay olarak içilmesi yönündedir. Soğuk algınlığı için bitkisel kürler arasında en sık kullanılanlardan biri de sıcak su, limon ile bal karışımıdır. Soğuk algınlığına karşı vücudun direncini arttırmaya yarayan C vitamini bakımından zengin, limon ile boğazı yumuşatarak öksürüğü hafifleten balla hazırlayabileceğiniz bu içecek için ise; sıcak suya 1 limonun suyunu sıkılmalı ve 2-3 çay kaşığı bal ekleyip iyice karıştırınız. Sabah ve akşam içiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir