sezeryan yapımı, sezeryan sonrası yaşam, sezeryan sonrası neler yaşanır

Sezeryan Sonrası Yaşanılanlar

Bazı nedenlerden dolayı doktorunuzla almış olduğuz sezeryan ile doğum risklimidir. Artık Sezeryan doğum oldukça güvenilir bir doğum yöntemi olarak ülkemizde sıkça uygulanmaktadır. Bu doğum yönteminde anne vefatı vb. ciddi problemler çok düşük ihtimallidir. Bunun yanı sıra normal doğum yerine yapılan sezeryan doğum sonrası bazı riskler taşıyabilmektedir.sezeryan yapımı, sezeryan sonrası yaşam, sezeryan sonrası neler yaşanır

Bunlar solunum problemi, ilaç reaksiyonları. Cerrahi ameliyat sonrası için bazı riskler ise enfeksiyon kapma ve kanama.

Artık hamilelik sürecini tamamladınız ve doğumu sezeryan ile gerçekleştirdiniz. Bu doğum sürecinin ardından hastanede doktorun uygun gördüğü 1 ve 3 gün kadar hastanede yatış gerçekleştirebilirsiniz. Sezeryan ile doğum sonrası normal doğum sonrasından iyileşme olarak biraz daha zaman almaktadır. Annenin ağrıları ağız yolu ilaçları ile tedavi edilir ve iyileşme sürecini hızlandırmak için doktor tarafından takip edilir.

Daha önce sezeryan ile doğum yapmış anneler’in yaklaşık olarak 3′te 2′si yani yaklaşık olarak %60′lara varan oranlarda başarılı olarak vajinal doğum gerçekleştirebilirler. Ancak az bir ihtimal olsada normal doğum’larda rahim yırtılma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle bu olay anne ve bebek için büyük bir risk taşıyabilir. Bu sebepten dolayıda daha önceki doğumunu sezeryan olarak gerçekleştiren anneler sonraki doğumlarında normal doğum yolu ile doğumlarını gerçekleştirmeleri hem tavsiye edilmemekte hemde yapılmamamaktadır.

Anne adayı sezeryan sonrası normal bir doğum istiyorsa mutlaka doğumun normal olmasına engel olacak bir faktörün olup olmadığı araştırılmalı ve doktor onayında normal doğum için anne adayına şans verilebilmelidir.

Peki Sezeryan sonrası normal doğum hangi durumlarda yapılabilir?

Önceki gerçekleştirilmiş olan sezeryan doğumunda rahim yatay kesi ile kesilmiş olmalıdır. Doğuma engel olan pelvis darlığı olmaması, bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu uygun olmak zorunda ve anne’de rahim ile ilgili problem ve daha önce büyük ameliyat geçirilmemiş olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir