Sağlıklı Yaşam İçin Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Birçoğumuz gün içinde yorgunluk ve sinir hali yaşarız. Aslında bunun birçok nedeni vardır. En önemlisi de uykusuzluk veya düzensiz uykudur. O halde mutlu sakin ve gün içinde dinç olmak için düzenli uyumak gerekir. Gündüz uykusu hiçbir zaman gece uykusunun verdiği sağlığı vermez. Akşamları ağır şeyler yemeden ılık bir süt veya papatya çayı içip erken yatmak çok önemli. Düzenli bir uyku ile sabah güne erken ve mutlu başlayacağınıza emin olabilirsiniz. Uzmanlar uyku düzeninin bağışıklık sistemini etkilediğinde hem fikir. Düzensiz bir uyku kısa sürede bağışıklık sisteminizi yavaşlatacak ve zamanla uyuma güçlüğü olarak da ifade edilen kronik uyku sorununa dönüşecektir. Düzenli uyku ise bu sorunları çözecek önemli bir unsurdur.uyku düzeni sağlık için çok önemli, düzenli uyku sağlığı olumlu etkiliyor, sağlıklı yaşam için uyku düzeni şart

Vücut uyku anında fiziksel hastalıkları da engelleyecek önemi bir ihtiyaçtır. Vücut uyku anında organları tedavi eder ve canlandırır. Aynı zamanda ruhsal hastalıklar ve gün içinde yaşanan tüm olumsuzluklar uyku ile iyileşir. Çok erken kakıyorsanız öğlen vakti en fazla yarım saat uyuyarak kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre gece nöbeti veya vardiyasında çalışan insanların uyku düzensizliğine bağlı olarak şeker, obezite ve tansiyon gibi hastalıklara maruz kaldıkları anlaşılmıştır. Peki, düzenli ve yeterli bir uyku için kaç saat uyumak gerekir? Bu konuda yapılan araştırmalara göre minimum 6 maksimum 9 saat uyumak vücut için yeterli bir uyku düzenidir.

Düzensiz uyku depresyon, unutkanlık ve dalgınlık gibi rahatsızlıkların da tetikleyicisidir. Gündüz spor veya vücut egzersizleri akşam daha çabuk uyumanızı sağlayacaktır. Kafein içerikli çay veya kahve ise akşamları fazla tüketilmemelidir. Sınava hazırlanan öğrenciler ve çocukların güçlü ve kalıcı bir hafızaya sahip olmaları için de düzenli bir uyku şart. Erken yatan ve kaliteli uyuyan öğrencilerin derslerinde başarılı oldukları ise yine yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Az uyku aynı zamanda kilo alma ile yakından alakalıdır. Az uyuyanlar gergin ve sinirli olurlar ve buna bağlı olarak sürekli bir şeyler yiyerek bu eksikliği tamamlamaya çalışırlar. Oysaki tüm bunlara yaşamanıza gerek yok. Düzenli uyuyun sağlıklı yaşayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir