saçkıran nedir, saçkıran belirtisi, saçkıran tedavisi

Saçkıran Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nedeni ve tedavisi henüz belli olmayan saçkıran ile senelerdir mücadele edilmeye çalışılıyor. Bay- bayan ya da genç- yaşlı ayırt etmeyen rahatsızlığın bağışık sistemine bağlı olduğu belirtiliyor. Saçlarının dökülüp, tekrardan çıkmayacağını düşünenler kimi zaman uzman yardımı da almak zorunda kalırlar. Bulaşıcı olmayan bu rahatsızlığın aynı zamanda her hangi bir ağrısı da bulunmuyor. Yalnızca sahip olduğu görüntü ile rahatsız etmektedir. Psikolojik yönden etkilese de fiziksel olarak günlük akışı etkileyecek olumsuzluklar yaşamanıza sebep olur.saçkıransaçkıran nedir, saçkıran belirtisi, saçkıran tedavisiSaçkıran Genellikle Sıkıntılı veya Stresli Zamanları Kollar!

Saçkıran sorunu ile hekimlere başvuranların yaşına bakıldığında pek çoğu daha ergenlik dönemine dahi girmemiş olan çok erken yaşlara sahip kişilerden meydana gelmektedir. Saçlarının belli kısmında oluşmuş olan bu dökülmenin kirpik ve kaş gibi başka kısımlarda da olabileceğinden korkan kişiler öncelikli olarak işe ailelerinden genetik olarak böyle bir sorun olup olmadığını araştırmaya başlamaktadırlar. Anne veya diğer kişilere oranla daha fazladır.  Bunun dışında üzüntü, stres, depresyon gibi ruhsal çöküntülerin yoğun yaşandığı zamanlar sonrasında saçkıran problemi oluşuyor. Bu dönemlerde oldukça zayıflayan bağışıklık sistemi saçkıranı tetikler. KPSS, ÖSS, ALES ile diğer tüm önemli sınavlar için aylarca çalışan ve özellikle hayatlarını tamamen buna endekslemiş olan kişilerin sınava yakın dönemlerde yaşanan sıkıntılardan ötürü ne yazık ki saçkıran sorunu yaşanabiliyor. Böyle bir zamanda ortaya çıkan bu sorun ekstradan öğrencilere sıkıntıya sokmaktadır.

Sakin Kalarak Saçkırandan Kurtulabilirsiniz

Saçkıran olmuş veya atlatmış olan kişilerin tekrardan aynı sorunları yaşayacağı söylenememektedir. Kiminde bir kez olan saç kıran kiminde senelerce geçmemekte, kimisinde saç yeniden çıksa da saç kıran tekrardan oluşabiliyor. Hastalığın yeniden oluşma sıklığı kişinin kendisiyle orantılıdır. Saçkıran tedavisinde uzmanlar tarafınca önerilen ilaçlar hastalığı tedavi etmemekte olarak dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar. İlaç kullandıktan sora tekrardan saç kıran olmayacağı garantisi bulunmuyor. Hastalığın en büyük artısı diğer hastalıklar gibi ağrı olmamasıdır. Sadece görüntüsü ile rahatsızlık verebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir