regl dönemi sorunları, kadınların regl dönemi sorunları, kadınlar ve regl dönemi

Regl Döneminde Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Adet döneminde yaşanan sorunlar ise; stres gibi doğal durumlardan kaynaklanabildiği gibi, ciddi hastalıkları da işaret edebiliyor. Normal adet döngüsü 28-35 günde bir tekrarlanmaktadır. Bu kanama 3-6 gün arasında devam edebilir. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama, yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde normale dönüyor. Kadından kadına değişmekle birlikte, regl süresi boyunca ortalama olarak 30-80 mililitre kan kaybedilmektedir. Adet döneminde sıklıkla (PMS) premenstrüel sendrom denilen adet öncesi sendrom yaşanıyor. Kadınların %30-40 civarını etkiler. Bunun yanı sıra, adetleri geç veya erken görmek, kanamanın az ya da çok olması, adetin sancılı geçmesi de sık yaşanılan sorunlar arasında yer alıyor.regl dönemi sorunları, kadınların regl dönemi sorunları, kadınlar ve regl dönemi

PMS, progesteron ile östrojen arasındaki dengenin bozulması ve ya beyindeki serotonin gibi hormon türevi maddelerin değişkenlik göstermesi sonucu ortaya çıkıyor. Fiziksel ve ruhsal olmak üzere iki şekilde gelişen sorunlar genellikle adet döneminin başlamasından 7-10 gün öncesinde kendini gösterir ve belirtiler bu dönem yaklaştıkça şiddetlenme yaşanır. PMS belirtilerini hafifletmek için ise; daha az tuz, rafine şeker, kırmızı et ve yağ tüketmeniz gerekir. Karbonhidrat ve sebze, meyve ağırlıklı beslenmeli, E ve B vitamini takviyesi almanız gerekir. Kafeinden ve alkolden uzak durmalı, uyku düzenine dikkat etmeniz gerekir. İnce giyinmek ve duş almak da bu sendromların azalmasına yardımcı olur. Adetlerin ağrılı olmasının iki önemli nedeni bulunuyor. Öncelikle, kadında prostaglandin hormon seviyesinin yüksek olması etkendir. Genellikle 10’lu yaşların sonu ile 20’li yaşların başında görülen, 2-3 gün süren bu ağrıya; baş dönmesi, kusma, bulantı, halsizlik ve yorgunluk eşlik ediyor. İlaçlar sancının hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Diğer yöntem ise, endometriozis ve miyom gibi organik hastalıkların olmasıdır.

Adet döngülerinin 20 günden daha kısa sürmesinin altında yatan faktör, östrojen hormonunda yaşanan dengesizlikler yaşanıyor. Adetin 35 gün aradan fazla sürmesinin nedenleri arasında birinci sırayı, kısırlığa da yol açabilen polikistik over sendromu almaktadır. Yılda birkaç kere adet düzensizlikleri yaşamak olağan bir durumdur. Fakat art arda sorun yaşanmışsa, özellikle cinsel ilişki sırasında sancı hissediliyorsa, bir doktora başvurmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir