otomatik vites ehliyeti, otomatik vitesli araç ehliyeti

Otomatik Vites B1 Ehliyeti

Yeni yönetmeliklere göre, Milli Eğitim Bakanlığı, özel motorlu taşıt sürücü kurslarına yenilikler sunmuştur. Daha önceki yıllarda bildiğiniz gibi ehliyet alabilmek için direksiyon sınavlara manuel araçlar ile katılma zorunluluğu bulunmaktaydı. Fakat geçtiğimiz zamanda yapılan resmi açıklamalar ile birlikte bu zorunluluk kaldırılmış olup, otomatik vites ehliyetb1 ehliyet alabilmek üzere otomatik araçlar ile direksiyon sınavlarına girebilmek mümkün olmuştur.otomatik vites ehliyeti, otomatik vitesli araç ehliyeti

Sınav içeriğinde değişiklik

Elbette ki manuel şanzımanlı araçlar ile alınan eğitim sonrasında girilen sınav içeriği ile otomatik şanzımanlı araçlar için alınan eğitim ile girilen sınav arasında bir takım değişiklikler söz konusu olabilir. Bu da sınav yönetmeliği ile ilgili bir konu olurken, net bir şey söylemek mümkün olmayabilir. Bu durumda en doğru ve detaylı bilgi sürücü kursları tarafından alınabilir.

Kayıt ve gelişen süreç

B1 ehliyet alabilmek üzere, yine sürücü kursu tarafından istenilen belgeler, ilgili kurum ve kuruluşlardan temin edilecektir. Vesikalık fotoğraf, öğrenim durumunu gösteren belge, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisinin yanı sıra sınav dönemi için yatırılması gereken sınav katılım ücreti gerekler arasındadır. Bunlar ile birlikte otomatik vites ehliyetb1 ehliyet için eğitimlere katılmak gerekmektedir. Bu eğitimler ise akan trafikte 12 saatlik direksiyon kursları olarak tanımlanabilir.

Ön sınav gerekiyor

Yine yeni yönetmeliğe göre getirilenlerden birisi de ön sınav şartıdır. Artık sürücü kursları ilk olarak kendi bünyelerinde bir ön sınav gerçekleştirecek ve ana sınava bundan başarı kazananlar katılabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir