orta yaş durumları, orta yaş sorunları, orta yaşa erişenlerin sorunları

ORTA YAŞ VE YAŞANILAN DURUMLARI

Hayatımızda erkek ve ya kadında belirli bir yaş döngüsüne ulaşıldığı zaman bazı biyolojik değişimler gözlenmektedir. Bu değişimler kadın ve erkek için farklılık gösterir. Ama her iki cinste de yavaşlama ve metabolik hız git gide azalma yaşanacaktır. Erkeklerde bu duruma andropoz, kadınlarda ise menopoz denilmektedir. Kadınlarda yaş dönümü menopoz evresine geçiş ile başlangıç gösterir. Kadınların genç yaşlardan başlayan regl alayları bu dönemde azalır ve artık bir süre sonra tamamen kesilme durumu gözlenir. İskelet sistemine bağlı kaslarda zayıflama ve kemiklerde hassasiyet kendini ağrılar ile ön plana çıkarabilir. Bunu sonucu olarak da kemik erimesi gibi rahatsızlıklar gözlenir. Bu dönem bazı kadınlarda ruhsal bazı sorunlarında yaşanmasını tetikleyebilmektedir. Bu dönemde ev halkının ve bilhassada eşin çok özverili ve anlayışlı olması gerekmektedir.orta yaş durumları, orta yaş sorunları, orta yaşa erişenlerin sorunları

Her dönem, insan hayatında değişimler olması kadar normal bir ilerleme yoktur. Hayat başlar, ilerlerler, gelişir ve bir süre sonrada geriye doğru sarma işlemine başlar. Doğal seleksiyon olarak adlandırılan bu durum en az hasar ile atlatılmaya çalışılmalıdır. Menopoz evreleri kişiye göre değişiklik gösterebilir. Gençliğinde kendine iyi bakmış, bol spor ve kilo kontrolü yapmış bir bayan kesinlikle bu dönemi daha az rahatsızlıklar ile atlatacaktır. Devamlı alınması gereken kronik hastalıkların ilaçları da menopoz döneminde daha da ağırlaşan durumlar ile karşılaşılmasına yol açabilir. Menopoza girdiğinizi düşünüyorsanız hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Yapılması gereken düzenli tahlilleri sakın ihmal etmeyiniz.

Vücutta var olan ve menopoz ile ortaya çıkabilecek bir süre değişik hastalık gözlenmektedir. Bu hastalıklardan korunmak ve var olan durumların ilerlememesi adına düzenli takip elzemdir. Menopoz sıkıntılarının giderilmesi için birçok alternatif mevcuttur. İlgi alanı oluşturun. Hobiler edinin. Sevdikleriniz ile bol zaman geçirerek bu sürecin olması gereken bir süreç olduğunuz kabullenin. Sıkıntı anlarınızı ortadan kaldıracak bazı doğal karışımlar alabilirsiniz. Doktorunuzun sunduğu alternatif ilaçlarda kullanılabilinir. Bol kalsiyum tüketimi ile kemik erimesi sorunlarınızın oluşmasını engelleyebilir ya da var olan durumların kötüleşmesini engelleyebilirsiniz. Her şeyin sonu değil, belki de başlangıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir