öğle yemeği, öğle yemeğinin önemi, öğle yemeği neden yenilmeli

Öğle Yemeğinin Önemi Nedir?

Yoğun bir programla zaman kaybı gibi görünse de beslenmemiz için çok önemlidir. İster evde, ister işte olun, atlamamanız gereken yemeklerden biri de öğle yemeğidir. Öğle yemeği sırasında sağlıklı ve dengeli beslenmek için hangi yiyecekleri yememiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Dengeli beslenme, özellikle bağışıklığın çok önemli olduğu günümüzde sağlıklı kalmanın ilk kurallarından biridir.

İletişim ve iş görüşmelerinin bir parçası haline gelen öğle yemeklerinin en çok ev dışında yenildiğini söyleyebiliriz. Önemli bir kısmı, artık çalışmayanlar bile dışarıda yemek yemeyi ve yemek pişirmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte, kalori alımı ve dengesiz beslenme gelecekte bir sorun haline gelebilir. Beslenme uzmanları; Günlük kalori alımının dörtte biri öğle yemeğinden sağlanmalıdır. Bir tabak salata ile akşam yemeğinin atlanmayacağını buradan anlıyoruz. Dengeli ve sağlıklı bir öğle yemeği diyetimizin önemli bir parçasıdır.öğle yemeği, öğle yemeğinin önemi, öğle yemeği neden yenilmeliÖğle yemeğinde ne yenir?

Sebzeler ve Proteinler Dengeli Olmalı… Sebze içeren öğünler yiyorsanız, akşam yemeğinde proteinli besinlere ağırlık vermelisiniz. Metabolizma hızını yavaşlatmamak için öğün atlamamak şarttır. Sadece sebze yemek yerine protein destekli sebzeler yemek çok daha sağlıklı bir seçenek… Sebze tabaklarınıza kefir, ayran, cacık ve yoğurt ekleyerek protein de eklemelisiniz. Protein açısından zengin bir diyet sürdürmek çok önemlidir. Sebze yemekleri ile tüketeceğiniz proteinler sayesinde sebzelerdeki karbonhidratlardan kan şekerinin yükselmesini engelleyecektir.

Balık tercih edin… Öğle yemeğinde balık yemek, günlük olarak ihtiyacınız olan enerji ve besin maddelerini almak demektir. Yetişkin bir erkek için ideal olan Balık Menü 1, yetişkin bir dişinin enerji ve besin değerinden daha fazla olabilir. Bu nedenle menüde uygulayacağımız 100 kalorilik bir azalma uygulanacaktır. Balık yemeklerinizde nar sosu kullanmazsanız, kalorilerinizi 30 kalori azaltmış olursunuz. Yemeğinizi balıktan sonra meyve yiyerek bitirmeyi planlıyorsanız; Ayrıca akşamları atıştırmalık olarak meyve yemeyi seçerek öğle yemeğinizi 130 kalori azaltacağınızı unutmayın.

Lahmacun yemelisiniz… Fast food’dan daha sağlıklı bir seçenek olan lahmacunun enerji açısından yeterli olmadığı söylenmelidir. Protein açısından bakıldığında, pişirildiğinde lahmakun başına düşen et miktarı yaklaşık 30 gramdır. Ancak bu yeterli olmadığı için lahmakuna bir bardak ayran veya yoğurt ekleyerek protein miktarını artırabilirsiniz. Yediğiniz lahmakun miktarını artırarak protein miktarını artırmayı düşünüyorsanız karbonhidrat ve kalori miktarı artacağından bu önerilmez.

Öğle yemeği yemenin faydaları nelerdir?

İş stresinden uzakta, başka bir yerde öğle yemeği, iş sırasında aynı anda yemek yemekten çok daha sağlıklı olacaktır. Beyin ve mide arasındaki bağlantı ve tokluk hissi yaşamanız yaklaşık 20 dakika sürdüğü için iş yeri dışında yemek yemek daha faydalı olacaktır.

Öğle yemeği yemenin enerji miktarını artırdığından bahsetmiştik. Bu nedenle öğle yemeği gün boyunca sadece enerjinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel kapasitenizi de geri kazanmanıza yardımcı olur.

İş arkadaşlarınızla öğle yemeği yerken sosyalleşebilir veya yalnız yiyeceğiniz bir öğle yemeğinde kendinize zaman ayırma fırsatı bulabilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak her iki seçenek de size psikolojik ve psikolojik faydalar sağlayacaktır.

Masa başında çalışıyorsanız, gün içinde hareket için çok az yeriniz olduğunu tahmin etmek zor değil. Ancak daha fazla hareket edebilmeniz için öğünleriniz sizin için çok önemlidir.

Gün içinde ve öğle saatlerinde yeterince yememek veya öğün atlamamak, akşam yemeğini çok fazla atlamanıza neden olacaktır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmek için öğün atlamamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir