odeabank ne zaman kuruldu, odeabank kimin, odeabank bank nasıl bir banka

Odeabank Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kimdir?

Türkiye’de bankacılık sektörü uzun yıllardan beri gelişmeye devam etmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan bankalar kadar sektöre yeni giren bankalar da vatandaşlar tarafından tercih edilmeye başlamıştır. Bunun en önemli sebepleri arasında yeni sektöre giren bankaların müşterilerine daha iyi fırsatlar sunması ve daha düşük maliyetle işlemlerin gerçekleştirilebilmesi yer almaktadır. Türkiye’de yakın tarihte hizmet vermeye başlamış birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalardan biri olan Odeabank hakkında bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.odeabank ne zaman kuruldu, odeabank kimin, odeabank bank nasıl bir bankaOdeabank Ne Zaman Kuruldu?

Odeabank, Lübnan’daki en köklü bankalardan biri olan Bank Audi’nin yan kuruluşudur. Bu kuruluş ülkemize 15 Mart 2012’de iştirak etmiştir. Kuruluşunun ardından bankacılık hizmeti verebilmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuran Odeabank, 2 Ekim 2012’de faaliyet izni alabilmeyi başarmıştır. Faaliyet izninin ardından zaman kaybetmeden 1 Kasım 2012 tarihinde Maslak’ta ilk şubesini açan Odeabank, ikinci şubesini 7 Aralık’ta Güneşli’de ve üçüncü şubesini de 17 Aralık’ta Kozyatağı’nda açmıştır. Odeabank’ın 2018 yılı itibarıyla toplamda 50’yi aşkın şubesi bulunmaktadır.

Odeabank’ın Sahibi Kimdir?

Odeabank’ın tüm hisselerinin sahibi Bank Audi şirketidir. Yatırım bankacılığının yanında, kişisel bankacılık, ticari bankacılık, kurumsal bankacılık, perakende bankacılık ve özel bankacılık hizmetleri de bulunan Bank Audi’nin piyasa değeri 3,7 milyar dolardır. 2018 verilerine göre Bank Audi’nin hissedar sayısı 1.600’ü geçmiştir. Ek bilgi olarak Bank Audi, 2009 senesinde Lübnan’ın En İyi Bankası ödülünü almaya hak kazanmış bir şirkettir.

Odeabank Personel Sayısı Kaçtır?

Odeabank her geçen gün şube sayısını artırmaktadır. Ancak bunun yanında internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi hizmetlere de önem veren banka bünyesindeki personel sayısını azaltma politikası uygulamaktadır. 2017 yılında 200’den fazla kişiyi işten çıkaran Odeabank’ın güncel personel sayısının 1500 civarında olduğu düşünülüyor. İşten çıkarma sebepleri arasında müşterilerin artık işlemlerini internet bankacılığı ve mobil uygulama yardımıyla işlemlerini halletmesi, dolayısıyla şubeye daha az gelerek bankalardaki yoğunluğu azalttığı gerekçesi yer alıyor. 2017 yılında kar oranını %149 artıran bu Odeabank’ın tekrardan personelleri işten çıkarıp çıkarmayacağı ise bilinmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir