oculus rift, hololens, hololens teknolojisi

Oculus Rift’in Ardından Yeni Teknoloji Hololens Süper Oldu

Microsoft’un “Windows 10”u tanıtmak için düzenlediği etkinlikte Microsoft’un  için 15 yıldır çalışan icatçısı, Kinect teknolojisinin ismi; Alex Kipman, teknoloji severleri yepyeni bir ürünle tanıştırdı. Hololens!

Hololens’in sloganı “Dünyaya bakış şeklinizi değiştirirseniz, dünyayı değiştirirsiniz”. Microsoft’un yeni nesil bilgisayar olarak tanımladığı Hololens, dijital dünyanızı gerçek dünyanıza aktarmanızı sağlıyor.oculus rift, hololens, hololens teknolojisi

Nedir bu Hololens?

Hololens gözlükten ziyade bir başlık. Kablosuz çalışıyor ve kendi işletim sistemini, Windows 10’u kullanıyor. Hololens kullanıcıların baktığı cisimlere ve açılara kullanıcının uygulamalarını yerleştirebiliyor. Bir nevi android telefonlardaki AR Kamera efekti gibi.

Hololens, Oculus Rift gibi kullanıcıyı sanal gerçekliğe götürmüyor, sanal gerçekliği gerçek dünyaya katıyor. Ve en büyük avantajlarından birisi, bulunduğunuz mekandan kopmuyorsunuz. Hala etrafınızdaki cisimleri, insanları görebiliyorsunuz. Hatta Hololens daha fazlasını görmenizi de sağlıyor. Bu sayede sanal gerçeklik ürünlerinin yarattığı baş dönmesi de ortadan kalkıyor. Beyin yer çekimiyle ilişkisini kaybedip, kullanıcı sendelemiyor.

Gözlüklü kullanıcılar yine ikinci planda

Hololens’i başınıza geçirmek şimdilik biraz zahmetli. Gözlerinize doğru açıdan yerleştirmeniz gerekiyor. Bunun dışında her ne kadar ergonomik bir yapısı olsa da burnunuza baskı yapabiliyor ve uzun süre kullanımı saf dışı bırakabiliyor. Ve eğer gözlüklüyseniz, Hololens’i yerleştirmek için baya bir çaba sarfetmeniz gerekebiliyor. Ancak bu gibi sorunların gelecekte kalkıp, daha ergonomik tasarımlarla geleceğinden eminim.

Her ne kadar bu kadar muhteşem olsa da ürünün ilk sürümü büyük fiyatlarla geleceğinden eminiz. Etkinliğe katılıp Hololens’i kullanmayı başarabilmiş kişilere göre bunun dışında bir de, öncelikli olarak profesyonel çalışmaya uygun olabileceği düşüncesindeler.

hololens2

Hololens oyun sektöründe tamamen yeni bir çığır aşabilir. Yeni kullanım alanları keşfedilebilir. Kısacası dünyanızı sanal gerçeklikle upgrade edebileceksiniz gibi geliyor.

Alttaki Hololens tanıtım videosu ile muhtemel kullanım alanlarını görebilirsiniz. Dünyanızı değiştirmeye hazır olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir