meme estetiği, meme estetiği merak edilenler, meme estetiği ile ilgili merak edilen konular

Meme Estetiği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

. Önerilenden büyük protez uygulanmasının sakıncaları nelerdir?

Yaş ilerledikçe meme cildi de yaşlanır ve esner ve protez takılmamış ciltte bile incelme olur. Protezin memedeki estetik görünümü cildin elastikiyetine bağlıdır.

Protez uygulanınca memenin hacmi ve ağırlığı artar. Bu durum cildin geri dönüşümsüz olarak esnemesine neden olur. Büyük protez memeye gereğinden fazla ağırlık konulması demektir, esnekliğin artmasına ve sarkmaya neden olarak estetik açıdan kötü bir görüntü oluşmasını garantiler. Ancak bunun derecesini ve zamanını tahmin etmek olanaksızdır.meme estetiği, meme estetiği merak edilenler, meme estetiği ile ilgili merak edilen konular

Söz konusu ağırlığı meme cildine yüklenmesi ile dokular incelir bu da cerrahi komplikasyon ve iyileşme sorunları riskini arttırır. Kullanım açısından ise meme dokusunda, protez ve protezin ayrıntıları hissedilir hale gelir, bu durum bazen gözle görülür şekilde bile olabilmektedir. Dışarıdan bakınca dalgalanma ve katlantı gibi estetik kusurlar görünebilir.

Memeye fazla ağırlık konulunca ameliyat izi daha belirgin olur ve bu da başka bir yara düzeltme ameliyatı gerektirecektir (iknici bir ameliyat da masraf, iş gücü kaybı, risk ve ek zahmetler getirir).

Yine fazla yüke bağlı başka komplikasyonlar gelişirse (ki bunları tahmin etmek olanaksızdır) bu durumda protezlerin çıkarılmasına ve ek olarak meme dikleştirme ameliyatının yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

. Sarkmış göğüsler protez ile dikleşir mi?

Sarkma derecesine göre değişmektedir. Memede sarkma az ise meme hacmini dolduracak büyüklükte bir protez kullanılarak düzeltilebilir. Memedeki sarkma fazla ise, protez konulması ile birlikte dikleştirme ameliyatı yapılması gerekebilir. Bununla birlikte, emziren kadınların memelerinde atrofi denilen doku kayıpları olur ve memeler sanki içleri boşalmış gibi sarkar. Meme protezi ile düzeltmek her zaman mümkün olmayabilir. Sarkmanın az olduğu yada sadece meme dokusunun azaldığı durumlarda protez yerleştirilmesi ile çok iyi sonuçlar alınabilir. Fakat meme derisinde de sarkma varsa protez yerleştirmeye ek olarak, meme dikleştirme ameliyatı yapılmalıdır.

. Silikon protezi olan göğüsler, hamilelikten nasıl etkilenir?

Hamilelikte göğüsler büyüyecek ve hamilelikle ilgili tüm doğal değişiklikleri geçireceklerdir. Büyüme miktarı, kadından kadına değişecek ve silikon protezlerin büyüklüğü de bu büyümede rol oynayacaktır.

. Meme protezi emzirmeyi nasıl etkiler?

Meme büyütme ameliyatında protez meme dokusu altına yerleştirilir ve böylelikle protez meme dokusuna ya da süt kanallarına zarar vermez. Buna rağmen unutulmamalıdır ki hiç ameliyat olmamış bir kadının da süt üretimi olmayabilir.

Bununla beraber silikon maddesinin süte geçmesiyle ilgili olarak, özel çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalarda inek sütünde ve piyasada bulunan bebek mamalarında, meme protezi olan kadınların sütündekinden daha fazla seviyede silikon olduğu belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir