kifoz tanısı koyma, kifoz belirtisi, kifoz nasıl belli olur

Kifoz nedir?

Kifoz, sadece küçük çocuklar için değil, yaşlılar için de tehlikeli bir hastalıktır. Kolioz genellikle ciddi sağlık sorunlarına neden olmasa da, kifozun kendisi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen yaşamı tehdit edici olabilir.

Kifoz, omurganın öne doğru eğildiği bir durumdur. Aslında omurga dorsal bölgede zaten kavislidir (kifotik) ve lomber bölgede görkemli bir görünüme sahiptir. Burada kifoz, sırtın öne doğru eğriliği normalin üzerine çıktığında (50-60 dereceden fazla) veya belin kırpılması düzeldiğinde (15 derecenin altına düştüğünde) veya kaybolduğunda meydana gelir.kifoz tanısı koyma, kifoz belirtisi, kifoz nasıl belli olurKifoz nedir ve anormal kifoza ne sebep olur?

Omurgaya arkadan baktığımızda, başın tam ortasından aşağı doğru uzanan bir çıkıntı ile üst üste omurlardan oluşan düz bir sütun olduğunu görürüz.

Bir kişinin omurgasına yandan baktığımızda böyle bir düz çizginin olmadığını ve birbiriyle açı oluşturan her omurun oluşturduğu bazı fizyolojik eğriler olduğunu görürüz. Örneğin göğüste ve sırtta kifoz (kamburluk) varsa bel bölgesinde bir çukur belirir.

Göğüs ve sırttaki kifoz kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir. Başka bir deyişle, kendinizi gözlemlediğinizde, bazı insanlar daha fazla kamburlaşır, bazıları ise daha dik hale gelir. Bu hörgüç boyut olarak fizyolojik olarak kabul edilebilir.

Ayakta rahat bir pozisyonda yanal radyografide ölçüldüğünde, bu sınır 20 derece ile 55 derece arasında değişir. Başka bir deyişle, 20. derece kifozlu ve 55. derece kifozlu bir kişi normal kabul edilir. Bu nedenle, ailenin herhangi bir üyesinin diğerinden daha fazla veya daha az kamburlaşması tamamen normaldir.

Postürel (kötü duruş nedeniyle) veya pozisyonel tümsek nedir?

Az önce tarif ettiğimiz kötü duruş nedeniyle 35 kifozlu bir kişinin kifozu pozisyonel bir kamburluktur. Bu, ailelerin çocuklarında gördükleri kambur çocuk şikayetlerinin en yaygın nedenidir.

Yapısal Kamburluk veya Schürmann Kifozu nedir?

Yapısal bir tüberkül, fizyolojik bir ayakta dururken bile 55 derecenin üzerine çıkan ve genellikle altta yatan kemik veya yumuşak doku anormalliklerinden kaynaklanan bir tüberküldür.

Bu hörgüç, omurganın konjenital anomalileri (konjenital kifoz), belirli kemik hastalıkları (iskelet displazisi, nörofibromatozis, vb.), Bir omurga enfeksiyonu (omurga tüberkülozu vb.) Veya çeşitli sinir ve kas hastalıklarından kaynaklanabilir. – omurlara verilen hasar için. omurga kırıkları nedeniyle.

Ancak büyüyen hastalarda yapısal kamburluğun en yaygın nedeni, Schürmann hastalığı olarak tanımlanan ve dikenlerin dikdörtgen şeklini kaybetmesi ve bilinmeyen bir etki nedeniyle üçgen hale gelmesi ile ortaya çıkan kamburluktur. Schürmann hastalığı tedavi edilmezse kamburlukta artışa ve tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir