kepek nasıl geçer, kepeğe karşı alınabilecek önlemler, kepekten kurtulma yolları

Kepeğe Karşı Bitkisel Öneriler

Oldukça sıradan bir saç derisi sorunu olan kepek için evde hazırlayabileceğiniz bakım maskelerini kullanarak çözebilirsiniz.

Kepeğe Karşı Limon Suyu

Limon suyunu yalnızca kepeğe karşı değil saç köklerinizin güçlenmesi ve saçların doğal parlaklık kazanması içinde kullanılabilir. Limon suyunu saç derinizde kullanmak için saçlarınızı önce hafif bir şampuanla yıkayınız. Nemliyken saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak limon suyunu sürmelisiniz. Yarım saat beklettikten sonra yine hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp iyice durulamalısınız. İyi durulamak önemli çünkü limon suyu kalmış saçla güneşe çıkarsanız saç dipleriniz açılır. Limon saç derisini temizleyerek fazla yağı alır ve köklerin güçlenmesini sağlayacaktır.

Kepeğe Karşı Aloe Vera

Aloe vera jeli kuru saç derisini yumuşatır ve saç diplerini güçlenmesini sağlayarak koparak dökülmelere karşı koruma oluşturur. Banyoya girmeden önce saç derinize aloe vera jeli ile masaj yapınız. 10 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkamalısınız. Bu uygulamayı kepek azalana kadar her gün tekrarlanabilir. Her gün saçlarınızı şampuanlamak kuruluğa neden olabileceği için nemlendiricili, hafif şampuan kullanmalısınız.kepek nasıl geçer, kepeğe karşı alınabilecek önlemler, kepekten kurtulma yolları

Kepeğe Karşı Hindistan Cevizi Yağı

Doğal yağların saç bakımında ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz bilmekteyiz. Kepeğe karşı en etkili doğal yağlardan biri ise Hindistan cevizi yağıdır. Duşa girmeden Hindistan cevizi yağını masaj yaparak saç derinize sürünüz. Bir havlu sarıp yarım saat bekletilmeli ve fırçayla saçlarınızı fırçalamalısınız. Sonra ılık su ile şampuanlayıp yağı saçınızdan çıkartınız.

Kepeğe Karşı Mayonez

Evet, yanlış okumadınız kepeğe karşı mayonez kullanılmalıdır. Mayonezin saç bakımında kullanıldığını pek çoğumuz bilmez. Mayonez içindeki yumurta ve sirke saçları yumuşatmak ve doğal bir parlaklığa kavuşturmak için pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Kullanım şekli ise, saçlarınızı ıslatıp fazla suyu havluyla aldıktan sonra diplerine mayonez sürünüz. 30 dakika beklettikten sonra hafif bir şampuanla yıkanın.

Kepeğe Karşı Sirke

Sirke anti bakteriyel özelliğiyle saç derisinde oluşan tahrişlere karşı ve ölü derilerin temizlenerek saç köklerinin hava alması için kullanılmaktadır. Sac diplerinize sirkeyi uygulayarak istenilmeyen kepekten ve kaşıntılardan kurtulabilirsiniz. Saç dibine ve uçlarına doğru uygulama yapın yarım saat sonra yıkamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir