kentsel dönüşüm, kentsel dönüşümün şartları, kentsel dönüşüm nasıl olur

Kentsel Dönüşümün Şartları Nelerdir?

Herhangi bir yerde kentsel dönüşüm planlamasına girmiş olan yerlerin bu uygulamayı alması beklenmektedir. Öncelikle alınan bu onaydan sonra belirlenen müteahhitlerin bulunması ile birlikte işlemler başlamaktadır. Bu çerçevede ne kadar mülkünüz var ise onun değerince alabileceğiniz krediler size yardımcı olacaktır. Bankalara yapılan başvurularda alınan krediler müteahhitin hesabına geçerek kullanım hakkını elde etmelidir. Yalnız hesap blokeli olarak işleyeceğinden paranın hepsini kullanma hakkı yoktur. Bu garantiyi sağlayabilen bankalar işin tutarı kadar parayı işi yapan kişiye belgeler ile birlikte vermektedir. Kentsel dönüşüm şartları zeminin uygunluğu, yapıların çökme riski, etrafa verdiği rahatsızlık ve şehircilik planlamasında uygunsuz yer teşkil etmesi ile onaylanmaktadır.kentsel dönüşüm, kentsel dönüşümün şartları, kentsel dönüşüm nasıl olurKentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Şehircilik bakanlığının gerek gördüğü erlerde yapılan planlamalarda meskenin yıkılarak yerine yeni binaların yerleşmesini sağlamak için kentsel dönüşüm kredisi verilmektedir. Bu kredi yapılanmayı gerçekleştirecek kişinin hesabına aktarımı ile başlayacak olan uygulamalar banka denetiminde yapılmaktadır. Her para alımında iş gücü karşılığı verilen ödemeler belgelenmelidir. Bu kredi başka işler için harcanamaz ve banka bu krediyi bloke edeceğinden paranın hepsini birden alma ihtimali kimsenin olamaz. Kredi yardımı alan mal sahipleri kira yardımı alamazlar. Bu süreçte sadece bankanın parayı elinde tutması ve olumsuz bir durumda para çıkışı yapmaması gerekmektedir. Müteahhitin olası ayrılma durumunda para zaten korumada olduğu için mal sahibinin onayı olmadan bankadan çıkmayacaktır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kapsamına giren alanlar için mal sahibinin ne kadar dairesi ya da malı varsa ona göre belirlenecek bir kredi çıkmaktadır. Her daire için 100 lira limit gösteren devlet bu parayı malın değerine göre verecektir. Mal sahibinin kimlik bilgilerini onaylayan nüfus cüzdanı ve fotokopisi, tapuya ait kayıtların bulunduğu tapu fotokopisi, takyidat belgesi istenmektedir. Krediyi alan şahsın geri ödeme süresi belirlidir. İki sene içinde bu krediyi geri ödemek zorundadır. Belirlenen teminatlar ile birlikte bakanlık onayı alınarak kredi alınma olasılığı yakalanabilir. Kentsel dönüşüm projelerinde eski yerleşim yerleri olabileceği gibi eski mağazaların yapılandırılması da yapılmaktadır. Krediler isteyenlere sahip olduğu mal bünyesinde verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir