kas gelişimi, kas gelişiminde rol oynayan gıdalar, kas geliştirme besinleri

Kas Gelişiminde Etkili Gıdalar

Güçlü ve belirgin kaslara sahip olmak ve formda görünümünüzle dikkat çekmek istiyorsanız; Düzenli egzersizin yanında sağlıklı beslenmeye de dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme bilgisi kaliteli bir yaşamın temel unsurlarından biridir. Yüksek proteinli gıdalar kas yapımında çok etkilidir. Yağ yakan ve karbonhidrat içeren besinler tüketmelisiniz. Hangi besinlerin kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacak besin değerlerine sahip olduğunu bilmek, daha sağlıklı besinler yemenize ve kas çalışmanızı hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

Besin maddeleri ve kas geliştirme özellikleri;

Yumurta: Bütün bir yumurtayı tükettiğinizde; Yumurta beyazında bulunan 6-8 gram proteine   ek olarak, sarısında bulunan B12 vitaminini de alırsınız. Ayrıca yumurtada; Çinko, demir ve kalsiyumun da olduğunu hatırlatırız.kas gelişimi, kas gelişiminde rol oynayan gıdalar, kas geliştirme besinleriYulaf ezmesi: Yulaf ezmesi tüketmemiz gereken besinlerden biridir. Lif, protein, vitamin ve mineral yönünden zengin bir besindir.

Lor ve yoğurt. Uzun süre tokluk hissi veren süzme peynir ve süzme yoğurt tüketmek kas gelişimi için çok önemlidir. Normal yoğurt ve peynirle karşılaştırıldığında, süzme peynir iki kat daha fazla protein içerir.

Patates: Gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamada önemli bir rol oynayan patates, karbonhidrat içermesi nedeniyle kontrollü tüketilmesinde faydalıdır.

Ispanak: İçerdiği fitoekdisteroidler kas gelişimi için elzemdir ve ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde kas gevşemesini sağlayarak egzersiz sonrası ağrıyı önler.

Balık: Protein, fosfor ve D vitamini gibi besin değeri yüksek olan somon, levrek ve ton balığı gibi birçok balık türünü sağlığımız için düzenli olarak tüketmeliyiz. Ayrıca içerdiği omega-3’ler kemik gelişimi için çok önemlidir.

Tavuk / Hindi: Protein açısından yüksek olmasının yanı sıra yağ oranının düşük olması tavuk ve hindi etinin tercih edilmesini sağlar. Ayrıca kas gelişimi için de faydalı olan bu et grubu kırmızı et gibi kötü kolesterol içermez.

Muz: Şeker seviyesi diğer meyvelere göre biraz daha yüksek olsa da muz kas gelişimi için tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Ayrıca, tok hissetmek muzları seçmek için çok iyi bir nedendir.

Badem: Güçlü antioksidanlar arasında yer alan badem, kas yapımında etkilidir. Ayrıca içerdiği yağ ve protein açısından da oldukça önemlidir. Badem tok hissettirdiği için sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Süt: Spora gidenlerin vazgeçilmezi diyebiliriz; onun birçok değeri var. Süt bir protein, mineral, karbonhidrat, yağ ve vitamin deposudur; En iyi kas geliştiricilerden biridir.

Kuru Bakliyat: Özellikle nohut ve mercimek, formda kalmak isteyenler için en sağlıklı alternatiflerdendir. Kuru fasulye; Yüksek lif içeriği nedeniyle kas gelişimi için tüketilmesi gereken besin gruplarından biridir.

Ananas: Proteini sindirmeye yardımcı olan bromelein adlı bir enzimin varlığı, ananası diğer meyvelerden ayıran en belirgin özelliktir. Lifli bir yapıya sahip olan ananas, protein etkisini arttırdığı için kas gelişimi için tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. …

Esmer Pirinç: Egzersizinizi destekleyebilen ve enerjinizi yenileyebilen esmer pirinç, sağlıklı bir karbonhidrat olduğu için vazgeçilmez bir besindir.

Havuç: Düşük kalorili bir form arayanların tercihi olan havuç, içerdiği vitaminler ve lifli yapısı ile kas gelişimini destekler ve yağ yakımını destekler.

Kas inşa etmeye yardımcı yiyecekler

Sizlerle en ünlü ve tercih edilen kas geliştirme ürünlerini paylaştık. Ancak basit sağlıklı beslenme kas gelişimi için yeterli değildir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli bir egzersiz planına sahip olmanız gerekir. Egzersiz öncesi ve sonrası doğru beslenmeyi biliyorsanız; Sadece sağlığınızı korumakla kalmayacak, aynı zamanda egzersizlerinizde maksimum performans ve verim elde edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir