kas ağrısı, kas ağrısı nedenleri, kas ağrısı neden olur

Kas Ağrısı Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Önlem Alınır?

Günlük yaşamda kas ağrısının en belirgin nedenlerinden biri hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Kadınlarda daha sık görülen kas ağrıları çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Spor sonrası da görülebilen kas ağrılarının kaynağını bulmak ve bu yönde tedavi uygulamak gerekir. Kas ağrısı, ileri yaş, genetik köken, kilo alımı, bilinçsiz egzersiz veya hareketsizlik nedeniyle oluşur. Örneğin spora uzun süre ara veren kişiler belli bir süre sonra tekrar spor yapmaya başlarlarsa, yeni başlayanlar kadar şiddetli olmasa da kaçınılmaz olarak kas ağrıları yaşarlar. Günlük kas ağrıları için egzersiz yaparak daha fazla hareket etmemize ve gün içinde fazla kullanmadığımız kasları geliştirmemize yardımcı olabiliriz. Ancak egzersiz sonrası kas ve eklem ağrıları yaşamak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.kas ağrısı, kas ağrısı nedenleri, kas ağrısı neden olurSpor sonrası kas ağrısının önlenmesi;

Spordan Önce Isınma: Egzersize başlamadan önce nasıl zihinsel olarak hazırlanmamız gerekiyorsa, fiziksel olarak da egzersize başlamadan önce kendimizi hazırlamamız gerekir. Direkt olarak kaslara yüklenmek yerine önce ısınırsanız antrenman sonrası ağrı hissetmezsiniz.

Suyu Çok Sık İçmek: Özellikle spor yapanların içme suyuna daha fazla dikkat etmesi gerekir. Egzersiz öncesi ve sırasında su alımınızı artırmak vücut ısınızı dengelemeye yardımcı olacaktır. Spor sırasında kaybettiğiniz sıvı miktarını tekrar doldurmalısınız. Su alımınızı artırmak, yağ yakımını hızlandıracak ve egzersiz sonrası ağrıyı hafifletecektir.

Yeteneklerinizi çok fazla genişletme: durumunuz ve performansınızla güçlü bir şekilde çelişen programları kullanmayın. Çıtayı yavaş yavaş yükseltmelisiniz. Ağır nesnelerin ani kaldırılması kas ağrısına ve olası yaralanmalara neden olabilir.

Doğru Tekniklerle Çalışmak: Mümkünse eğitmen liderliğinde eğitimler yapmalı ve kendi bağlamınız dahilinde en doğru teknik bilgileri çalışmalısınız. Spor ve egzersiz programları için tasarlanmış bazı mobil uygulamaların püf noktalarını ve internette yayınlanan egzersiz videolarını araştırarak öğrenmelisiniz.

Dinlenme Zamanı: Egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun ve kaslarınızın yenilenmesi ve toparlanması için ortalama 24 saate ihtiyacı vardır. Müfredatı hazırlarken mutlaka bir gün ara vermelisiniz. Kaslarınızı gevşetirseniz acı çekmediğinizi görebilirsiniz.

Sıcak bir duşla rahatlama: Egzersizden hemen sonra ılık bir duş, kas ağrılarını önleyecektir. Vücudunuzdaki laktik asit birikimini kolayca atmanızı sağlayan ılık bir duş, kaslarınızı da gevşetecektir.

Düzenli ve Sağlıklı Beslenme: Diyetinizde protein ağırlıklı bir program seçmelisiniz. Sık sık yumurta, kefir, süt, peynir, kuruyemiş ve kuru meyve yemelisiniz. Kas ağrısını hafifletmek için protein diyeti seçmelisiniz.

Kas ağrısının tedavisi nedir?

Kas ağrıları tedavi edilirken vücuttaki eksiklikler tespit edilerek uygun tedavi uygulanmalıdır. Vitamin kaynaklı ağrı için, gerektiğinde harici vitamin takviyeleri de reçete edilebilir.

Her gün yaptığınız pilates ve yoga gibi hafif egzersizlerle kas ağrılarından kurtulabilirsiniz. Kaslarınızı gevşetecek ve gevşetecek bu egzersizler aynı zamanda vücudunuzun sıkılaşmasına da yardımcı olacaktır.

Hareketsizlikten veya spordan kaynaklanan kas ağrıları yaşamıyorsanız sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Bu gibi durumlarda en doğal ve etkili D vitamini kaynağı olan güneş ışığını daha fazla almaya özen göstermelisiniz.

Özetlemek gerekirse kas ağrısı oluşumunu engellemek için; Doğru beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalıyız. Kas ağrıları uzun süre devam ederse mutlaka doktorunuza görünün ve gerekli tetkikleri isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir