Karne Günü Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Okulların kapanmasına az kaldı, haliyle çocukları büyük gün bekliyor. Her bir çocuk yaz tatiline çıkmadan önce karnelerini alacak. Bazılarının karnesi çok iyi notlar ile dolu olacak, bazılarınınki ise o kadar da iyi olmayacak. Notu kötü olan bir çocuk aptal, geri zekalı ya da sorumsuz biri değildir. Birçok anne-baba çocuğunun notları kötü olduğunda ilk kusuru onda arar. Halbuki bu oldukça yanlış bir şeydir. Çünkü bir çocuğun notlarının kötü olmasında birçok sebep yatıyor olabilir. Hiçbir sebep olmasa dahi bir çocuğun notları kötü diye onu anne-babaların üzmesine gerek yoktur. Karne günü çocuğunuzun karnesinde zayıf görseniz dahi onu karşınıza alın ve bunun neden böyle olduğunu uygun bir dille sorun. Düzgün bir şekilde sorarsanız emin olun çocuğunuz hiç ummadığınız şekilde olgun cevaplar verebilir. Unutmayın bir insan karşısındakinin davranışlarına göre davranış sergiler. Siz öfkeli bir şekilde sorularınızı yöneltirseniz çocuğunuz esas söylemek istediği şeyleri söylemeyi bir kenara bırakıp sadece sizin duymak istediklerinizi söyleyecek ya da tamamen sessiz bir şekilde sağa sola veya yüzünüze bakacaktır. Yeri geldiğinde anne-baba olun, yeri geldiğinde ise abi-abla gibi davranın.Karne günü, karne gününde çocuklara yaklaşım, çocuklar ve karne

Karne günü bağırıp çağırmak yerine çocuklarınızı dinleyin ve bir sonraki yıl veya dönemde daha iyi sonuçlar alabileceğini çocuklarınıza uygun bir şekilde anlatın. Beraber çalışır notlarını düzeltiriz, sen de daha iyi notlar istiyorsan beraber bunu başarabiliriz gibi telkinlerde bulunun.

Çocuğunuzun notları iyi ise bunu ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. İllaki maddi bir ödül vermek zorunda değilsiniz. Çocuğunuzun başarısını paylaşın, ona manevi ödül verin. Başarısını takdir edin ancak şunu da unutmayın. Biz seni notların iyi olmasa da seviyoruz. Ama notlarının iyi olduğunu görünce biz senin adına seviniyoruz gibi konuşmalar yapabilirsiniz. Maddi imkanınız varsa elbette küçük bir kutlama yapabilir ya da küçük bir hediye alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta çocuğunuza onu notları sebebiyle sevmediğinizi belirtmenizdir. Çünkü ilerleyen yıllarda notu kötü olursa sizin onu sevmeyeceği düşüncesine kapılan çocuğunuz notları biraz kötüye gidince strese girebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir