karınca ilaçlaması, karınca nasıl ilaçlanır, karınca nasıl bir canlı

Karınca Nasıl Bir Canlıdır?

Karıncalar yeryüzünde yaşayan en kalabalık, en dağınık canlıdır. Karıncalar yuva kurmada çok maharetlidir, karıncaların tümü yuvalarını toprak altında, kaya altlarında ve ağaç köklerinin içine yapar. Karıncalar çok iyi bir düzen içinde yaşar. Karıncalar bu nedenle çok uygar ve gelişmiş bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Karıncaların bedeni altında toplam altı ayağı vardır. Karıncanın baş kısmında bir çift göz ve 1 çift antenleri vardır.karınca ilaçlaması, karınca nasıl ilaçlanır,  karınca nasıl bir canlıKarıncaların ağız kısmında ise kesici 2 adet kıskaçları vardır. Karıncaların renkleri farklı olup karıncanın bulunduğu yer, yaşadığı ortama ve beslenme şekline bağlı olarak değişir. Karıncanın boyun ve bel kısımları oldukça zarif ve incedir. Boyları türlerine göre ve yaşadığı yerlere bağlı olarak değişir.

Karıncaların bazı türlerinin boyları 2–3 mm kadar olduğu gibi 8 – 10cm büyüklükte olanları da vardır. Karıncalar kendilerine uygun yaşam ortamı bulduklarında koloni oluşturarak oraya yerleşirler. Her karınca kolonilerinin bir yöneticisi yani başında ana kraliçe olan karıncadır, yapıları itibariyle kanatlı bir şekilde doğar. Her ana kraliçe karınca uygun ortam bulduğunda kendi kolonisini kendisi oluşturur. Her karınca yuvası ve topluluğu içinde milyonlarca karınca bulunur.

Karıncalar çok çalışkan hayvanlar olup nerdeyse gece gündüz durmaksızın günün 20 saatini çalışarak geçirirler. Karıncalar kendi vücut ağırlıklarının 50 – 60 katı kadar ağırlıktaki besinleri kolaylıkla kaldırabilirler. Karıncalar besin olarak bitkilerin yapraklarını yemezler bitkisel besinleri ve bitki yapraklarını yuvalarına taşırlar bu bitkiler ve yapraklar üzerinde mantarlar oluşur ve oluşan bu mantarları besin olarak kullanırlar.

Karıncalar aynı zamanda börtü böcek, haşere, ölü hayvan leşleri ile beslenirler. Karıncalar bazen kendi ölen arkadaşlarını dahi yerler. Karınca kolonisinde milyonlarca koloni bulunabilir ve karıncalar besin bulduklarında baş kısmındaki antenleri ile kendi aralarında iletişim sağlarlar ve besin ortamına çok kısa zaman içinde yüzlerce karınca doluşur. Karıncalar besin bulamadıkları zaman yani aç kaldığı zaman insanları dişler ve parça koparmaya çalışır fakat karıncalar zehirli olmadıkları için zararsızdırlar. Karıncalar yumurta ile çoğalırlar ve bir karınca yuvası içinde binlerce yumurta vardır.

Karıncalar; insanların besinlerine ortak olan ve insanların ekinlerine zarar veren canlılardır. Bazen aç kalan karıncalar besin aramak için evlerimize kadar gelirler mutfağımızda açıkta kalan ve yere dökülen herhangi bir besin bulduklarında diğer karıncalar ile iletişim kurarak toplu halinde besinlere hücum ederler. Karıncalar şekerli besinlerin ve yağlı besinleri daha çok severler. Karıncaların istilasına uğramış mutfakta karıncadan kurtulmak kolay.

Karınca hakkında öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor karınca zehirsiz bir canlıdır. Karıncalar evlerimize dış ortamdan geldiği için dışardan evimize mikrop taşır ve besinlerimiz üzerinde dolaşıp bu mikropları ve dışkılarını besinlerimize bırakır. Karıncalar eğer evlerimiz de yaşıyorlarsa ve yuvasını evlerin içine yapmışlarsa bu haşere ile mücadele çok zor olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir