kanal tedavisi, kanal tedavisi nasıl yapılır, kanal tedavisi yapımı ve faydaları

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, enfekte olmuş veya çürük dişleri eski haline getirmek için kullanılan bir tedavidir. Kanal tedavisi sırasında dişin sert dokusundaki kök kanalı denilen doğal bir boşluktaki yumuşak doku olan pulpa ile birlikte diş siniri çıkarılır, dişin içi temizlenir ve ardından açık alan doldurulur. . …

Diş çürüğü zamanında tedavi edilmezse çürük derinleşir ve dişteki sinirlerin iltihaplanmasına neden olur. Diş sinirlerinin iltihaplanması kişide şiddetli diş ağrısına neden olur.kanal tedavisi, kanal tedavisi nasıl yapılır, kanal tedavisi yapımı ve faydalarıDişten alınan bir diş siniri, dişlerin sağlığı ve işleyişi için hayati önem taşımaz, ancak şiddetli ağrıyı önler. Sadece sıcağı ve soğuğu algılamak için kullanılan duyusal bir sinirdir. Tedavi yapılmazsa dişi çevreleyen dokuda enfeksiyonla apseler gelişebilir.

Kanal tedavisi neden yapılır?

Derin diş çürüğü, diş çatlakları veya kırıkları veya yüz travması nedeniyle bir dişin siniri veya pulpası tahrip olabilir, iltihaplanabilir veya enfekte olabilir. Dişin sinir dokusu veya pulpası zarar görürse bu doku yok edilir ve dişin etrafındaki bakteriler kök kanalında çoğalmaya başlar.

Bu bakteriler ve diğer ayrışmış kalıntılar enfeksiyona veya diş apsesine neden olabilir. Apse, enfeksiyon diş köklerinin uçlarına yayıldığında ortaya çıkan iltihap dolu veziküldür. Dişteki apse şiddetli ağrıya neden olur. Kök kanal enfeksiyonunun yanı sıra apse, yüze, boyuna veya başın diğer bölgelerine yayılabilen şişliklere, diş kökü çevresinde kemik kaybına, diş ve yanakta drenaj sorunlarına da neden olabilir. İnsan yaşam kalitesini korumak için apse dişin bir an önce iyileşmesi çok önemlidir. Özellikle geceleri diş ağrısı olması kişinin uyku kalitesini bozar ve gün içerisinde dikkat dağınıklığı gibi sorunlarla karşılaşabilir.

Bu durumlarda ortaya çıkan en yaygın semptomlar, sıcak ve soğuğa duyarlılık, şişlik, ısırma ve çiğneme, diş etlerinde ağrı, diş etlerinde şişlik veya koyulaşma gibi günlük aktiviteleri yaparken dişlerde keskin ağrıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir