kaliteli uyku ne demek, kaliteli uykunun unsurları, nasıl kaliteli uyku uyunur

Kaliteli Uyku Nedir?

Kaliteli bir gece uykusu, uykuyu takip eden gün içerisinde fiziksel ve zihinsel açıdan rahat olmanız için hayati bir önem taşımaktadır. Sıkça bölünen ya da dinlenilemeden bitirilen uyku yorgunluk, konsantrasyon kaybı, stres, işgücü eksikliği şeklinde kötü etkilere sebep olur. Uykusuzluk özellikle sürekli bir hale dönüştüğünde, bağışıklık ve onarım sistemlerimizi tehlikeye atar. Enfeksiyonlar ve birçok hastalıklara yakalanma ihtimaliniz yüksek oranda artırır. Kaliteli bir uyku yaşam kalitemizi arttırır. Uyku esnasında kendini en verimli şekilde onaran beden bu sayede o günün yarattığı fiziksel, mental ve duygusal stresten kurtulma şansını yakalar. Dikkat edin, bir veya iki gece üst üste geç uyuduğumuz, uykumuzu alamadığımız zaman kendimizi aksi, hırçın veya yorgun halde hissederiz. İyi ve düzenli uyku sağlıklı bir duygusal gelişme için oldukça önemlidir.kaliteli uyku ne demek, kaliteli uykunun unsurları, nasıl kaliteli uyku uyunur

Kaliteli Bir Uyku İçin YapmanızGerekenler

Haftanın her gününde aynı saatlerde uyumaya ve aynı saatlerde uyanmaya özen gösterin. Bununla beraber düzenli spor yapmanızın da faydasını göreceksiniz. Akşam yemeklerinizi uyumadan en az 2-3 saat önce yemelisiniz ki uyku esnasında rahatsızlık hissi yaşamayın. Çay, kahve, kola gibi kafeinli olan sıvıları, yatmadan 3 saat önceki zamanda tüketmeyin. Uyumadan 15 dakika önce içeceğiniz ılık süt ya da alacağınız ılık dış uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Yatak odanızın sıcaklığını 18-21 C°arasında ayarlamanız daha rahat uykuya dalmanızı ve daha kaliteli bir uyku sağlayacaktır. Mümkün olduğunca sağ tarafınızın üzerine yatın. Yüzüstü veya sırtüstü yatılması solunum ve kalple ilgili hastalıklar açısından sakıncalı olabilir. Ayrıca uyku kalitesini bozan burun tıkanıklığı, sinüzit, uyku apnesi, alerji, aşırı kilo, tiroid, kalp ve romatizmal hastalıklar gibi nedenler, vücudunuzun dinlenmesini engelleyerek bunların dışında da sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle kaliteli bir uyku için mutlaka genel sağlık kontrollerinizi yaptırın.

Sıkça bölünen ya da dinlenilemeden bitirilen uyku yorgunluk, konsantrasyon kaybı, stres, işgücü eksikliği şeklinde kötü etkilere sebep olur. Uykusuzluk özellikle sürekli bir hale dönüştüğünde, bağışıklık ve onarım sistemlerimizi tehlikeye atar. Enfeksiyonlar ve birçok hastalıklara yakalanma ihtimaliniz yüksek oranda artırır. Kaliteli bir uyku yaşam kalitemizi arttırır. Uyku esnasında kendini en verimli şekilde onaran beden bu sayede o günün yarattığı fiziksel, mental ve duygusal stresten kurtulma şansını yakalar. Dikkat edin, bir veya iki gece üst üste geç uyuduğumuz, uykumuzu alamadığımız zaman kendimizi aksi, hırçın veya yorgun halde hissederiz. İyi ve düzenli uyku sağlıklı bir duygusal gelişme için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir