kadınlarda kısırlık nedenleri, kadınlar neden kısır olur, kadılar neden kısır olur

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Dünyadaki bütün bayanlar, çocuk sahibi olmayı ve annelik duygusunu tatmak ister. Maalesef ki günümüzde 100 çiften 15i bu isteğini ancak doktor yardımıyla çocuk sahibi olabiliyor. Günümüz teknolojisinde, kısırlığın çözülmediği problemler çok nadirdir. Fakat erken menopoz veya erkeklerde hiç olmayan sperm hücresi gibi durumlarla yapılan her hangi bir tedavi başarılı olmayacaktır.kadınlarda kısırlık nedenleri, kadınlar neden kısır olur, kadılar neden kısır olurBunun dışındaki kalan kısırlık problemlerinde sadece çocuk sahibi olma şansı azalır.  Durum böyle olunca da doktorların doğru tanı koyması ve gerekli tekitlerin uygulanması için doktora başvurulmalıdır. Fakat çiftler her zaman hızlı sonuç alamazlar. Bu yüzden de bu tedavi süreci uzun sürebilir. Bu yüzden de zamanın uzun ya da kısa olabileceğini unutmamaları gerekir.Kısırlık ,Kadında kısırlık, Kadında kısırlık nedenleri

Bayanlardaki en önemli Kısırlık nedenleri

Yumurtlama bozukluklar, hasarlı ve tıkalı tüpler, Endometriyozis.

Yumurtlama Bozuklukları: Bayanlarda en sık görülen kısırlık nedenidir. Yumurtlama bozuklukları, yumurtanın dışarı atılmasında oluşan problemlerden kaynaklanır. Eğer bu işlem gerçekleşmezse, gebelik oluşmaz.Kadınlarda kısırlık adet düzenindeki bozukluklarında ya da düzgün bir adet düzenin de de bu problem görülebilir.

Yumurtlama bozuklukları 3 grup içerisinde incelenir.

a-) hormonlardan kaynaklı beyin sapından kaynaklanması:  Bu durumda bayanlarda ergenlik dönemimden itibaren adet kanaması görülmez.

b-) Beyinden gelen süt hormonlarının, normalden fazla salgılanması: Bazen bu durumda, bölgede iyi huylu tümör veya herhangi bir neden bulunmaz. İyi huylu tümör cerrahi yolla alınabilir. Sebebi olmayan kısırlıkta da prolaktin seviyelerini düşürecek ilaçlar verilebilir.

c-) Polikistikoversendromu: Bu problemin birçok belirtisi mevcuttur. Adet seyrek ve düzensizdir. Bu durumda yumurtalıkların çok fazla olması kısırlık sebebidir.

Cerrahi olarak Görülen Problemler

Tüplerin Hasarlı ve Tıkalı Olması

Kadında kısırlık nedenleri arasında bulunan, tüplerin bir kısmının tıkalı ya da sperm ve yumurtanın buluşmasını engelleyecek durumlara verilen genel problemlerin adıdır. Bu problem genelde çocukluktan gelen bir mikroptan kaynaklı olabilir.

Endometriyozis

Rahim içindeki dokunun rahim dışında gelişmesinden kaynaklanan sebeplere denir. Bu gibi sorunlarda rahimde oluşan kalın tabaka sonucunda döllenme zorlanır. Bu ve bunun gibi problemleri yaşamamak için, adet düzenindeki değişiklikler göz önüne alınarak doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir