isilik nedir, isilik nasıl geçer, isilik belirtileri

İsilik nedir?

İsilik, tıkalı bir ter kanalından kaynaklanan çeşitli deri döküntülerine verilen genel bir isimdir. Tıbbi adı miliary olan döküntü de dört gruba ayrılır: kristalin dikenli ısı, kırmızı dikenli ısı, derin dikenli ısı ve püstüler dikenli ısı.

İsilik genellikle bebeklerde görülmekle birlikte bebeklerde yaygın değildir. Özellikle sıcak ve nemli havalarda yetişkinleri de etkiler. Genellikle kendiliğinden düzelen daha şiddetli döküntüler tıbbi müdahale gerektirebilir.isilik nedir, isilik nasıl geçer, isilik belirtileriBununla birlikte, cildi soğutmak ve terlemeyi önleyici tedbirler almak, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda döküntülerin tedavisinde neredeyse her zaman ilk adımdır.

Isı döküntüsüne ne sebep olur?

Normal koşullarda vücut, ortam sıcaklığındaki artışa karşı termal bir denge sağlamak için ter bezlerinin ürettiği terle birlikte fazla ısıyı da uzaklaştırır. Terin buharlaşması vücudun soğumasını sağlar.

Bu aşamada çevresel veya diğer faktörlerden dolayı vücutta terleme artmışsa ter kanallarında tıkanma ve kist gelişimi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tıkanmış ter kanalları nedeniyle dışarı atılamayan ter, cildin alt katmanlarından üst katmana sızarak isilik şeklinde kendini gösteren bir reaksiyona neden olur.

Geceleri çok kalın giysiler giymek veya elektrikli battaniyenin altında uyumak, uzun süreli aşırı ısınmaya ve sonuç olarak kızarıklığa neden olabilir. Döküntü tropikal iklimlerde veya sıcak ve nemli yaz havalarında ortaya çıkabilir.

Yoğun egzersiz, sıkı çalışma veya aşırı terlemeye neden olan herhangi bir aktivite kızarıklığa neden olabilir. Isilik, uzun süre yatakta kalması gereken kişilerde, özellikle ateşleri varsa ortaya çıkabilir.

Bebeklerde kızarıklığa ne sebep olur?

Açık tenli ve çok küçük çocukları olan çocuklar, terledikten sonra veya ateşli bir hastalıktan sonra isilik geliştirebilir. Bunun temel nedeni, yenidoğanların ter kanallarının henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Olgunlaşmamış ter kanalları kolaylıkla tıkanır.

Bu tıkanıklık nedeniyle ter, cilt altında kalır ve ter kanallarını kolayca parçalayabilir. Bir bebekte, özellikle ısı kaynaklarına çok yakınsa, çok sıkı veya dar giyinmişse veya ateşi yüksekse, yaşamın ilk haftasında isilik gelişebilir.

Hassas bebek cildi nedeniyle çok kalın, sıkı veya sentetik kumaşlar kullanmak ve çocuk bezini yeterince sık değiştirmemek isiliklara neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için düzenli olarak ılık suyla banyo yapmak veya duş almak önemlidir.

Çocuğu terletmeyecek pamuklu giysiler giydirmek ve çocuğun zayıflığı hava şartlarına uygun olacak, aynı zamanda eğer çocuk terliyorsa düzenli olarak terli kıyafetleri değiştirmek mevcut kızarıklığın gerilemesine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir