helal gıda denetimi önemi, helal gıda denetimi neden önemli

Helal Gıda Ürünleri Denetiminin Amacı

İslam camiasında helal gıda tüketim bilinci arttıkça teknolojinin gelişimiyle koruyucu, tatlandırıcı ya da renklendirici başta olmak üzere birçok helal olmayan katkı maddesinin kullanıldığı hazır gıda sektöründe denetimin gerekçesi de arttı. Bu yüzden, helal gıda ürünleri denetiminin amacı özellikle hazır gıda ve et sektöründe ürünlerin İslam’a göre helal olup olmadığını test etmek ve Müslümanlar için helal gıda seçeneklerini artırmaktır.helal gıda denetimi önemi, helal gıda denetimi neden önemli

Bu amaca hizmet etmek için kurulan dernek ve organizasyonlar inançları bakımından helal olan ürünleri seçme konusunda daha dikkatli olmaları konusunda gerek sosyal medya gerekse etkinlikler aracılığıyla Müslüman halkı bilinçlendirmektedirler. Bunun yanı sıra, devlet organlarına da duyarlılık ve hassasiyet kazandıracak faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

Bu bilincin Müslümanlar arasında hızla yayılmasıyla birlikte firmalar da ürünlerinin helal olduğunu ispatlayabilmek için üretim aşamalarını bu organizasyonlar tarafından denetleterek helal gıda ürettiklerini belgelemek istemektedir. Üretim aşamalarında uygunsuzluk çıkarsa denetçiler tarafından belirlenen kurallara uyarak gerekli düzenlemeleri yaparak ürünlerinin helal olmasını sağlamaktadır. Bu durum ise Müslüman tüketicinin hem helal hem de sağlığını tehdit edecek maddeler içermeyen ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.

Bununla birlikte, bir diğer helal gıda ürünleri denetiminin amacı ise bazı firmaların İslamiyet’e göre uygun olmayan aşamaları izledikleri halde helal ürünler ürettiğini iddia etmelerinin önüne geçmesidir. Bu şekilde bir kontrol mekanizmasının oluşması tüketicinin yanıltılmasını da önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir