helal gıda şirketleri, helal gıda ürünleri, helal gıdalara ulaşım

Helal Gıda Şirketleri Sertifikası

İslam fıkhına göre helal olan yiyecekler açık ve net bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen günümüz gıda teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle kullanılan bazı katkı maddeleri, üretim aşamalarında yapılan bazı uygulamalar neticesinde üretilen ve helal olmayan birçok ürün Müslüman tüketicilere sunulmaktadır. Bunun önlenmesi için helal gıda şirketleri sertifikası konusu gündeme gelmektedir.helal gıda şirketleri, helal gıda ürünleri, helal gıdalara ulaşım

Helal gıda sertifikası bu işe gönül vermiş tarafsız dernekler tarafından firmaların başvurusu üzerine verilmektedir. Firmaların başvurmasıyla dernek tarafından son derece özen ve titizlikle yürütülen denetleme aşaması başlamış olur ve bu aşamada hammadde içeriğinden kullanılan katkı maddelerine, üretim aşamalarının tümünden üretim boyunca kullanılan ekipmanlara kadar her şeyin en ince detayına kadar araştırılması sonucu ürünler helal gıda sertifikası almaya hak kazanır. Bu sertifikayı alan firmaların ürünlerinden emin olan Müslüman tüketiciler de firmanın ürünlerini talep etmeye başlarlar ve böylece firma helal gıda pazarındaki yerini almış olur.

Bununla birlikte, helal gıda şirketleri sertifikası alan şirketlerin sertifikalarının süresi 1 yıldır ve bu yıl içerisinde birkaç kez denetim altına girmeleri, bir defa da dernek tarafından haber verilmeksizin üretim aşamasını gözleme gelinmesi söz konusudur. Yapılan bu sıkı takiple sertifikalı ürünlerin helalliğinin garanti altına alınması sağlanırken Müslüman tüketicilere hak ettikleri helal lokma yeme imkanı da sunulmaktadır. Ayrıca, birçok çeşitli ürünün sertifika alması sayesinde hassas tüketicilerin her türlü ürüne helal yoldan ulaşmaları sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir