gül hastalığı nedir, gül hastalığı nasıl tedavi edilir, gül hastalığı belirtileri

Gül Hastalığı Nedir ve Belirtileri Neler Olmaktadır?

Gül hastalığı ve ya diğer ismiyle roza hastalığı, genellikle yüzde kızarıklar şeklinde görülür. Bu kızarıklar zamanla şişkince kabarıklara dönüşür ve damarların bulunduğu bölgelerde daha fazla görünür bir hal almaktadır. Gül hastalığı yüz dışında vücudun farklı bölgelerinde görülebilir ve bulaşıcı bir hastalık olmadığını belirtelim. Hastalığın ilk başlangıcında hastalar durumdan pek rahatsız olmasalar da kızarıkların yüze yayılmasıyla birlikte şikâyetlerde artma başlıyor. Gül hastalığı nasıl geçer yanaklardan başlayarak göz etrafına daha sonrada alın ve burun bölgesine yayılarak başlamaktadır. Bu kızarıklar belli bir süre sonra kaybolur. Gül hastalığının neden dolayı oluştuğu şimdiye kadar yapılan çalışmalar neticesinde henüz bulunmuş durumda değildir. Ama bazı genetik faktörlerin etkili olduğu tahmin ediliyor. Mantar bakterilerinin veya alerjik reaksiyonların etkili olduğu pek söylenemiyor. Tedavisi mümkün olan hastalığın tedavi süreci uzun bir zaman alır. Eğer ki, önlem alınmaz ise yüzde ve vücutta oluşan bu kızarıklar kalıcı bir hal alır. Gül hastalığının oluşumunu kolaylaştıran ve hastalığın vücutta yayılmasını hızlandıran bazı faktörlerin olduğu tespit edilmektedir. Bu faktörler ise;gül hastalığı nedir, gül hastalığı nasıl tedavi edilir, gül hastalığı belirtileri

  • Cilt tipine uyumlu olmayan kozmetik ve makyaj ürünlerinin kullanılması gerekir,
  • Güneş ışınlarına ve sıcağa maruz kalmamalısınız,
  • Aşırı derecede strese maruz kalmak ve ya çeşitli parazitlerin oluşumu gül hastalığının oluşumunu kolaylaştırdığı tespit edilmiştir.

Uzun bir tedavi sürecine sahip olan hastalık yaklaşık 3-7 ay arası çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmak suretiyle sonuç alınmaya çalışılıyor. Gül hastalığı nasıl geçer ve tedavisi çeşitli antibiyotik ilaç takviyeleri ile başlar. Bununla beraber yine antibiyotik içerikli merhemlerde hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bu antibiyotik ilaçlar kullanılırken hastalardan bazı gıdalardan uzak durmaları ve özellikle de güneş ışınlarına maruz kalmamaları isteniyor. Gül hastalığı ile mücadele eden hastalar güneş ışınlarından çok iyi korunmaları, acılı ve baharatlı yiyecekleri tüketmemeleri tedaviye büyük destek vermesi açısından önemlilik arz eder. Çay, kahve ile buna benzer içecekler damarlarda genişleme etkisi yapabileceği için hastalığın daha hızlı yayılmasına neden olacağı için hastalık döneminde uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir