göğüs kanseri belirtileri, göğüs kanseri belirtileri görüldüğünde yapılması gerekenler

Göğüs Kanseri Belirtileri Görüldüğünde Neler Yapılmalıdır?

Göğüs kanseri belirtileri olacak sebepleri iyi anlayabilmek için en başta yapacağınız elle muayeneler konusunda kendinizi bilgilendirmeniz gerekir. Göğüs içinde elinize gelebilecek farklı her kitle kanser riskini taşır. Yapabileceğiniz en uygun davranış hemen doktor gözetimi altında olmaktır.  Doktorunuz meme içinde bulunan kitlenin büyüklüğünü, sertliğini ve hareket etme seviyesini göz önünde bulundurularak çevresindeki meme dokusu dikkatle inceler. Bu izlenimleri yapabilmek için öncelikle çekilecek meme röntgeni yani mamografi ile hastalık hakkında gerekli olabilecek bilgileri verebilir. Mamografi çekilmesi gerekli olan bilgiyi vermiyorsa mamografinin tekrarı sağlanmalıdır. Meme yapısının incelenmesi için gerekli olan mamografiden istenilen sonuçlar alınınca meme içindeki dokunun incelenmesine başlanmalıdır.göğüs kanseri belirtileri, göğüs kanseri belirtileri görüldüğünde yapılması gerekenler

Göğüs kanseri belirtileri olarak açığa çıkan kitlenin tanımı ve incelenmesi ultrasonografi ile yapılmaktadır. Kitlenin sertliğini katı mı yoksa sıvı bir kitlemi olduğu anlaşılmalıdır. Memeden alınacak parça ve sıvı örnekleri ile teşhisi koyabilecek doktorunuzun vermiş olduğu muayene sürelerini aksatmamalısınız. Elle hissedilen kitlelerin katı veya sıvı olduğu ya da ne kadar risk arz ettiği anlaşılmaz. Yapılacak olan tetkiklerin sonunda mamogramda şüpheli görülen bölgeden doku alınarak inceleme yapılmalıdır. Doku içindeki bulgulara göre verilecek olan teşhis ilk tedavi için istenilen bilgileri vermektedir. Kistten berrak sıvı teşhis edilmiş ise bu tetkike gerek yoktur. Cerrahi aşamaya gelindiğinde göğüs kanseri belirtileri ile açığa çıkan kanser riski ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Göğüs kanseri belirtileri görüldüğünde kanser teşhisi konulan hastalar hormon reseptör testlerinden geçirilerek hastalığın duyarlılığı ölçülür. Test sonuçlarından çıkan pozitif bulgular hastalığın hormon tedavisi ile önlenebileceğini gösterir. Kanser tanısı konulan hastaların bir kaç hafta içinde başlayacak olan tedavi süreleri titizlikle yapılarak her açıdan kontrollü bir yaklaşım uygulanması sağlanmalıdır. Göğüs kanseri belirtileri görüldüğünde sizin için en sağlıklı bilgiyi verecek olan doktorunuza gerekli olan bilgileri net olarak iletmelisiniz. Sizin vereceğiniz bilgiler ile daha net fikir edinecek olan doktorunuz size daha fazla yardımcı olabilecektir. Doktorunuz sizin için gerekli olabilecek testleri aşama aşama yaparak hastalığın gidişatını belirleyecektir. İlk teşhis her zaman daha hayat kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir