gebelikten korunma, gebe kalmamak için yapılanlar, gebeliği önleme yolları

Gebelikten Korunmak İçin Tüp Ligasyonu Yöntemi Nedir?

Bazı kadın doğum yöntemleri artık çocuk istenmemesi durumunda kullanılır. Bunlardan bir tanesi de Tüp Ligasyonu olarak da adlandırılan, kadının tüplerinin bağlanması yöntemidir.

Bu işlem bir ameliyatla yapılır. Ameliyatla tüpler bağlanıldığından, döllenme gerçekleşmez. İşlemin yapılması için, kadının gebelik konusunda herhangi bir kararsızlığı olmaması ve eşinin yazılı izni gerekir. İşlem; kadının cinsel arzularında, yeterlilik ve doyum gibi konularda bir engellemeye yol açmaz. Herhangi bir cinsel hastalığa karşı koruyucu özelliği yoktur.gebelikten korunma, gebe kalmamak için yapılanlar, gebeliği önleme yolları

Yine aynı şekilde artık çocuk sahibi olmama kararı alınmışsa ya da çocuk sahibi olmaya engel bir durum söz konusuysa kadınlar gibi erkeklere de bu şekilde bir yöntem uygulanır. Buna Vazektomi denir ve erkeğin kanallarının bağlanması anlamına gelir. Erkeğin kanalları bağlandığı için, spermler boşalma sıvısına geçemez ve döllenme engellemiş olur. Çok etkili bir yöntem olmasına karşın, uygulandığı andan sonraki ilk üç ay, prezervatif (kondom) kullanılması gerekir. Erkeğin cinsel duygularında, periyodlarında veya organında herhangi bir olumsuz etkisi söz konusu değildir. Hastanede yatmayı gerektirmeyen, dikişsiz bir işlemdir. Erkeke evli ise eşinin yazılı onayı istenebilir. Vazektomi’nin de herhangi bir cinsel hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunmamaktadır.

Oldukça pahalı bir yöntemdir ve geri dönüşü zordur. Vazektomi geri dönüşü olmayan kesin bir yöntem olduğu için, eşlerin bu konuda iyi düşünmeleri, daha sonra pişmanlık duymamaları için çocuk sahibi olma konusunu netleştirmeleri son derece önemlidir. Operasyonla ilgili olarak herhangi bir şüphe taşıyorsa ya da baskı altındaysa kişinin bu işlemi yaptırmaması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir