gebelik zehirlenmesi, gebelik zehirlenmesi nedenleri, gebelik zehirlenmesinden korunma

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebeliklerin% 2-5’ini etkileyen preeklampsi, gebelik zehirlenmesi anne ve bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Hastalığın ortaya çıktığı gebelikte çocuklarda anne karnında bodur büyüme olasılığının normal gebeliklere göre daha yüksek olduğu iddia edilmektedir.gebelik zehirlenmesi, gebelik zehirlenmesi nedenleri, gebelik zehirlenmesinden korunmaHastalık 32. gebelik haftasından önce gelişirse gebeliğin erken döneminde zehirlenme, daha sonra gelişirse geç gebeliğin zehirlenmesi olarak kabul edilir. Erken gebelikte zehirlenme (preeklampsi), gebelikte şiddetli (şiddetli) zehirlenme (preeklampsi) olarak da tanımlanmaktadır. Özellikle erken gebelikte (preeklampsi) zehirlenmenin önceden tahmin edilmesi ve önlenmesi günümüzde tüm dünyada jinekologlar ve kadın doğum uzmanları için en önemli konulardan biridir.

Semptomlar

Hamilelikte görülen zehirlenme belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

Baş ağrısı

Görme bozukluğu (özellikle bulanık görme) veya körlük

Bilinç değişiyor

Nefes darlığı

Ödem

Karın üzerinde veya sağ üst karın bölgesinde ağrı

Aşırı yorgunluk ve halsizlik

İstemsiz kasılmalar

Gebeliğin ikinci yarısından itibaren gelişen hipertansiyon.

İdrardaki protein.

Vücutta şişlik.

Azalmış oksijenasyon.

Hipertansiyona bağlı böbrek yetmezliği.

Görme kaybı.

Karaciğer disfonksiyonu.

Bu durum beyni etkilediğinde, epileptik nöbetlerle başlar – bir baş ağrısı (eklampsi olarak adlandırılır) ve ardından bir beyin kanaması meydana gelebilir. Ölümcül sonuçlar karaciğerde yırtılma, böbrek yetmezliği, vücutta büyük kanama ve beyindeki kanamadır.

Ayrıca preeklampsinin gebelikte hipertansif hastalıklar kategorisine girdiği düşünülürse, gebelikte yüksek tansiyon da hastalığın uyarısı olmalıdır.

Hamilelik sırasında zehirlenme (preeklampsi); Bu, yırtılmış karaciğer, böbrek yetmezliği, vücutta büyük kanama ve beyindeki kanamadan ölüme yol açabilir. Hastalık beyni etkilediğinde, anne adayı önce epilepsi-baş ağrısı (eklampsi adı verilir) yaşar ve daha sonra beyin kanaması gelişebilir.

Teşhis yöntemleri

Hamilelik sırasında zehirlenmeyi teşhis etmek için hamile kadının geçmişini dikkatlice incelemelisiniz. Hastalık genellikle 35 yaş üstü gebelerde, ilk gebeliği olanlarda, vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olanlarda, önceki gebeliğinde preeklampsi geçirmiş kişilerde, vasküler hastalığı olan kadınlarda ve tedavi ile hamile kalmak …

Ek olarak, gebelik sırasında ailesinde zehirlenme öyküsü olan kişiler (preeklampsi) ve böbrek hastalığı, hipertansiyon veya diyabet gibi tıbbi rahatsızlıkları olan hamile anneler de risk altındadır. 11-13. Gebelik haftalarında kan basıncının ölçülmesi hastalığın teşhisinde çok önemli rol oynar.

Doktorunuz gebelik zehirlenmesinden (preeklampsi) şüphelenirse, karaciğer enzim testleri, serum kreatinin ve ürik asit seviyeleri, tam kan sayımı ile kan testleri ile belirlenebilen idrar testleri gibi testler isteyebilir.

Tedavi yöntemleri

Gebelikte zehirlenmenin tedavisi, gebeliğin sonlandırılması yani anne ve çocuk için uygun koşullar oluşturulduktan sonra doğumdur. Hamileliğin hafif zehirlenmesi (preeklampsi) durumunda, hamilelerin tıbbi tedavisi ve tıbbi bakıma bağlı olarak gebelik 37. haftanın sonuna kadar izlenebilir. Daha şiddetli preeklampsi için, 34. haftadan itibaren doğum gerçekleşebilir.

Gebeliğin 12. haftasından (12-16 hafta) başlayarak, yüksek riskli hastalarda bir doktor gözetiminde düşük doz aspirinin, bebeklerde preeklampsinin erken başlangıcını, belirti ve semptomların hafiflemesini ve büyüme geriliğini azalttığı bilinmektedir.

Yüksek risk altında olan ve diyetlerinde kalsiyum eksikliği olan hamile kadınlara ekstra kalsiyum verilmesi faydalı olabilir. Magnezyum takviyeleri almak da yardımcı olabilir. Düşük tuzlu, yüksek proteinli bir diyet, hipertansiyonu ve ödemi azaltmak için kullanılabilir. Ancak tüm bu önlemlerin bir hekim gözetiminde ve doktor tavsiyesi ile yapılması önemlidir.

 Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için tansiyon ilaçları mutlaka doktor gözetiminde alınmalı ve tansiyonunuzu yakından takip etmeniz çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir