gebeliğin 32 haftası, gebelikte 32 hafta nasıl

Gebeliğin 32. Haftasında Anneleri Neler Bekliyor?

  1. hafta gebeliksürecinde bebek 1800 gram dolaylarında karşımıza çıkmaktadır. Toplam boy uzunluğu 42 cm olan bebekte cilt altında yer alan yağ dokusu ise sürekli gelişmeye devam etmekte ve bebeğin rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlamaktadır. Ayrıca anne karnında ki bebeğin ayakları bükülmüş ve boynu ise öne doğru eğilmiştir. Bunun yanında bebeğin kas dokusu tam olarak gelişmediğinden dolayı parmakları açık bir şekilde durmaktadır.
  2. hafta gebelik sürecinde bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir?gebeliğin 32 haftası, gebelikte 32 hafta nasıl
  3. hafta gebeliksüreci içerisinde bebekte meydana gelen hareketlenmeler daha fazla hissedilmektedir. Bebekte meydana gelen bu hareketlenmelerin iyiye işaret olduğunu da söylemek gerekir. Ayrıca bu hafta içerisinde bebeğin tırnakları tamamen uzamış ve parmak uçlarına kadar büyümüştür. Buna rağmen bebeğin büyüme hızı da bir o kadar azalmıştır. Ancak bebeğin büyümesinde hız, azalsa dahi onun dengeli beslenmesine yine destek olunması gerekmektedir. Bu nedenle anne adayının vitamin ve mineral alımlarına dikkat etmesi oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Diğer yandan uzmanlar tarafından önerilenler arasında doğum öncesi annenin sık sık demir içeren besinleri alması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu durum, bebeğin iyiliği için dikkat edilmesi gereken bir beslenme yöntemi olmaktadır.
  4. hafta gebeliksüreci içerisinde anne adayında gelişen birtakım değişiklikler ise yasal doğum izninin başlamasıdır. Ayrıca bu sürece kadar gelişen dönem içerisinde anne, yaklaşık olarak 9-12 kg arasında kilo artışına maruz kalmıştır. Bunun yanında bileklerinde ve parmaklarında birtakım şişlikler görülebilmektedir. Diğer yandan rahmin şişmesi nedeni ile bazı problemlerin de ortaya çıkması mümkündür. Bebeğin kafasının aşağı konumda olması anne adayının ayaklarının kaburgalara dayanmasını sağlamakta ve bu nedenle annenin iç kısmında birtakım baskı hissi meydana gelmektedir.
  5. hafta gebeliksürecinde annenin fazla dar giysiler giymesi özellikle önerilmektedir. Ayrıca sizlere verdiğimiz bu bilgiler genel bir gebelik hali içindir. Bu nedenle her gebelikte farklılıklar görülebileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir