evlilikte eşlerin sorumlulukları, evliliği idare etme, eşlerin birbirlerini idare etmesi

Evlilikte Eşlerin Sorumlulukları Neler Olmalı?

Evlenip yuva kurmak toplumun bir parçası olmak kuşkusuz herkesin en güzel hayalidir. İnsan sosyal bir varlıktır.  İnsan bunun sonucunda kendisini anlayacak, daima onun yanında olacak birini arar. Çeşitli faktörlerle insan değişik inan grupları içine girer. Bu sayede kişi kendi kişiliğini oluşturur. Kişilik oluştuktan sonra birey uygun yaşa geldiği zaman bu grup içerisinden veya çeşitli faktörlerin bir araya getirmesinden kaynaklı aradığı eşi artık evlenip yuva kurmak, toplumda yerini sağlamlaştırmak ister. İnsan hayat arkadaşını bulduktan sonra hayatı paylaşmak için bir takım sorumluluklar üstlenir. Bu sorumluluk hem kurulan yuvanın daha sağlam olmasını hem de eşlerin birbirine karşı saygısını artırır.evlilikte eşlerin sorumlulukları, evliliği idare etme, eşlerin birbirlerini idare etmesi

Kadın Ve Erkeğin Birbirine Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

Öncelikle erkeğin kadına karşı sorumlulukları nelerdir? Kadın öncelikle inancımız gereği Allah’ın erkeklere bir emanetidir. Kadınlara Allah’ın emrettiği şekilde sahip çıkmak ve bu emanete sahip çıkmak gerekir. Erkek kadının her türlü maddi manevi ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. Bu hem dini bir görevdir hem de toplumsal bir kuraldır. Kadın doğası gereği korumaya kollanmaya muhtaçtır. Bu yüzden erkek eşini yuvasını dışarıdan gelecek her türlü tehlikeye karşı korumakla mükelleftir. Öte yandan kadının erkeğine karşı sorumlukları ise yine aynı şekilde olmakla beraber iffet ve namusunu korumalı erkeği ile beraber kurmuş olduğu bu kutsal aile müessesesine sahip çıkmalıdır. Erkeğini hem toplumda yer alan kurallar hem de inancımız gerektirdiği kurallar çerçevesinde yapılması gerekenleri yapmalıdır.

Saygı Her Zaman Ön Planda Olmalıdır

Eşler arasında saygı her zaman ön planda olmalıdır. Bu sayede birbirlerine karşı daha çözümcül olacaklardır. Ayrıca sorunların çözülme aşamasında dikkat edilmesi gereken nokta soruna odaklanma değil birbirlerini kırmadan çözüme gitmeleri olacaktır. Her insan hata yapabilir her insan kızabilir. Bunu olgunlukla karşılamak ve sevgili dillini çözüm olarak ortaya koymak gerekir. Birbirinizin düşüncelerine önem verin. Ve sevginizin saygınızın önüne başka engeller koymayın. Bu sayede sağlıklı çözümlere ulaşım sağlayabilir ve mutluluğu bir ömür yakalayabilirsiniz. Sorunlarınızı aşamıyorsanız uzman desteği almak da yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir