ergenlik dönemi, erken ergenlik dönemi, ergenlik dönemi ne demek

Ergenlik Nedir?

Ergenlik bireylerin çocukluktan büyüme dönemine geçiş sürecidir. Ergenliğe geçiş sürecinde çocuklar fiziksel anlamda değişip büyürken fiziki özellikleri de artık gençliğe adım atma noktasında değişkenlik gösterir. Çocuklar bu dönemde fiziksel gelişimin yanı sıra cinsel anlamda da kendini tanımaya başlar. Cinsel bulgular bu dönemde oluşmaya başlar. Süreçte üreme fonksiyonları da gelişir ve ergenlik süreci tamamlanana kadar tüm fonksiyonlar tamamlanır. Her çocuk ergenlik sürecini farklı yaşar. Bu yüzden ergenlik süreci kişiye özeldir ve farklı yaklaşım gerektirir. Kız ve erkek çocuklarda ergenlik belirtileri ve süreci de farklılık gösterir.ergenlik dönemi, erken ergenlik dönemi, ergenlik dönemi ne demekErgenlik Kaç Yaşında Başlar? Belirtileri Nelerdir?

Kız çocuklarında ergenlik yaşı 10, erkek çocuklarda ise 11 olarak belirtilmektedir. Bu durum kemik gelişimi ile alakalı olup, kız çocuklar kemik gelişimini erkek tamamladığı için ergenliğe erkek çocuklardan önce girer. Hatta erkek çocuklarda bu yaş 12 olabilir.

Kız Çocuklarda Ergenlik Belirtileri

Meme ucu tomurcuklanması ile kız çocuklarda ergenlik belirtileri başlar. Genital bölge koltuk altında tüylenme başlar. Adet kanaması da bu süreçte kız çocuklarında görülen ve olması gereken belirtiler arasında yer alıyor. Adet kanaması diğer belirtilerden sonra başlar ve ergenliğin tamamlanması olarak ifade edilir.

Erkek Çocuklarda Ergenlik Belirtileri

Yumurtalık hacminde artış başlar. Genital bölge ve koltuk altında tüylenme ve genital bölgede renk değişmesi ve koyulaşması da erkek çocuklarda ergenlik belirtileri arasında yer alır. Penis boyunda büyüme olur. Sabah ejakülasyonu da bu süreçte gözlemlenen belirtiler arasında yer alıyor. 13-14 yaşlarında sesleri kalınlaşmaya başlar.

Ergenlik Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Ergenliğe erken giren çocuklarda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin ergenlik sürecine erken girmek fiziksel anlamda etkilidir. Boyunun uzaması durabilir ve kemik gelişimi erken tamamlanabilir. Veya kız çocuklarında ergenlik dönemi erken başladığında adet olma yaşı düşebilir. Bunun için ergenlik tedavisi yapılabilir. Tedavinin en geç 8-9 yaş aralığında yapılması gerekir. Yaş ilerledikçe tedavinin bir faydası olmaz. Boyu hızlı büyüyen çocuklarda tedavi gereksinimi, çocuğun genetik yapısına ve kemik gelişimine bağlı olarak değerlendirmelidir. Her boyu kısa veya her boyu uzun çocuk için tedavi yapılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir