depolama araçları, dijital depolama, dijital depolama çözümleri

Dünden Bugüne Depolamanın Gelişimi

Bundan 10-12 yıl öncesinde bilgisayarımızda oluşturduğumuz verileri depolamak ve taşımak için günümüze göre daha az hafızaya sahip olan araçlar kullanıyorduk. Eğer biraz yaşınız varsa disketleri hatırlıyor olabilirsiniz. Farklı boyutlarda üretilmiş olan disketler günümüzdeki bir telefonun çektiği fotoğrafı dahi depolayamayacağı kadar düşük hafızaya sahipti. Zaten biz de genelde bu araçlarla sadece word dosyalarımızı falan taşıyorduk.depolama araçları, dijital depolama, dijital depolama çözümleriDisketten CD-DVD’ye

Disketin depolama alanının bir hayli küçük olması insanları farklı araçlara yönlendirdi. Bunların başında zamanının efsanesi olan CD ve DVD’ler geliyor. CD’ler 1GB’dan daha az veriyi depolarken DVD’ler neredeyse 4 GB’a kadar veri depolayabiliyorlardı. Günümüzde hale kullanımı devam eden cd ve dvd’ler kullanışlılığını devam ettiriyor.

CD ve DVD’nin Kardeşi USB Bellekler

İlk piyasaya çıktığında bundan öte bir teknoloji herhalde olmaz detirten bu cihazlar ilk çıktığında da hala da kullanışlı. Tabii piyasaya ilk çıktığında 1-4-8 GB olanları bir hayli yaygın kullanılıyordu, şimdilerde ise 264 gb’a kadar veri depolayabileni dahi var. (Daha fazla belleğe sahip olanları da olabilir emin değilim.) Bir bilgisayardan bir diğerine veri aktaracaksanız veya silinmesinden korktuğunuz verileriniz varsa USB belleklere atabilir ve güvenle saklayabilirsiniz.

Harici HDD ve SSD’ler Gelmiş Hoş Gelmiş

Bilgisayarlarımızın hafızaları olan HDD’ler sadece bilgisayarın içinde değil ayrıca dışında da depolama aracı olarak kullanılmaktadır. Harici depolama aracı olarak tasarlanan HDD’ler oldukça yüksek miktarlarda veriyi depolarla. Ancak her güzelin bir kusuru olur derler ya işte HDD’lerin kusura da düşme, sıcak soğuk vb. gibi etkenlerden dolayı arızalanmaya çok müsaittir. Bu nedenden doalyı verilerinizi bu tür cihazlara yedekliyorsanız mümkün olduğunda iyi bir şekilde korumalısınız. SSD’ler ise yaklaşık 4-5 yıldır yaygın olarak ülkemizde kullanılmaya başlanan teknolojik cihazlardır. Aynı HDD’ler gibi yüksek kapasiteli depolama sunarlar. İyi yönleri HDD’ler gibi çabuk arızalanan cihazlar olmamalarıdır. Çok sert düşmez ve aşırı sıcak ile soğuğa maruz kalmazlarsa SSD’ler arızalanmazlar.

Belirttiğim depolama araçlarından birini tercih edebilir ve verilerinizi depolayabilirsiniz. Teknolojik günler dilerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir