diş teli nasıl takılır, diş teli kimlere uygulanabilir, kimler diş teli taktırabilir

Diş Teli Nasıl Takılır Ve Sorun Yaşanır Mı?

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinden ve diş hekimlerinden alınabilecek detaylı bilgiler olmakla beraber diş teli tedavisi sırasında izlenecek belli başlı adımlar vardır ve ister genç ister yaşlı herkese bu tedavi uygulanabilmektedir. Yapılma işlemi kısa olan fakat diş teli takıldıktan sonra uzayan bir süreç işleyen diş teli tedavisi için hastaların aklında diş teli nasıl takılır ve sorun yaşanır mı gibi sorular olması gayet normaldir. Diş teli takılmadan önce mutlaka diş hekimiyle görüşmeler yapılmalı ve akılda kalan tüm sorular hekime sorulmalıdır. Diş teli takılmasına karar verildikten sonra kişilerin dişleriyle ve ağız yapısıyla alakalı her detay fotoğraf, video ve röntgenlerle kayıt altına alınmalıdır. Diş teli takılması sürecinde ise şu adımlar izlenmektedir.diş teli nasıl takılır, diş teli kimlere uygulanabilir, kimler diş teli taktırabilir

  • Ağız açılması ve tükürükle dişlerin ıslanmaması için bir ağız açıcı yardımıyla ağız açılır.
  • Braketler diş yüzeyine yerleştirilir ve özel yapıştırıcılarla yapıştırılır.
  • Bu yapıştırıcıların donması için mavi ışın uygulanır.
  • Yapıştırıcılar donduktan sonra ark teli braketlerin üzerine yerleştirilir ve gerekli şekil verilir. Bu aşamada hissedilen herhangi bir batma hissi mutlaka diş hekimine söylenmelidir.
  • En son olarak da ark teli ile braketler arasına elastik ligatürler yerleştirilir ve diş teli nasıl takılır ve sorun yaşanır mı sorularının cevabının tümü sonlanmış olur.

İşinin ehli kişiler tarafından yapılan diş teli tedavisi kişinin sağlığında herhangi bir olumsuzluk oluşturmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir