diş sağlığını koruma, diş sağlığının önemi, diş sağlığının vücuda etkileri

Diş Sağlığı Bünyemizi Etkiliyor!

Ülkemizde insanlar hayatlarını tehdit etmediğinden dolayı, ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermemektedirler. Ağız ve diş sağlığı oldukça önemli olan ve insanın günlük hayatını oldukça fazla bir şekilde etkileyen problemlerin başında gelmektedir.

İnsanın ağzı sindirim sisteminin başlangıcı olarak tanımlanmaktadır. Sindirim sisteminin normal çalışması için dişlerin son derece sağlıklı olması gerekmektedir. Aksi takdirde ağzınızda çiğnemeden yutacağınız yemekler, sindirim sisteminizde çok büyük sorunların oluşmasına sebep olacaktır.diş sağlığını koruma, diş sağlığının önemi, diş sağlığının vücuda etkileriSizlerde Parlak ve sağlam dişlerinizin olmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken öğünlerden sonra dişlerinizi fırçalamak ve gerekirse diş ipi kullanmak olacaktır. Sağlıklı dişler insanın hayatında oldukça önemlidir. Diş üzerinde veya diş arasında kalacak olan besin artıkları, dişlerinizin çürümesine ve diş sağlığınızı son derece büyük bir şekilde tehdit edecektir.

Ağız içerisinde bulunan bakteriler fırçalanmadığı takdirde ağız kokusu yapacağından dolayı sizi rahatsız edecektir. Ağız kokusu olmaması ve dişlerinizin çürümemesi için mutlaka dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalamanız gerekmektedir. Aynı zamanda da yılda 2 kez diş muayenesi yaptırmanız gerekmektedir.

SAĞLIKLI DİŞLERİN SIRRI

Ağız ve diş bakımı sağlığımızın temel yapısını oluşturur. Ne kadar sağlıklı ağız ve dişlere sahipseniz hastalıklardan da o kadar uzaksınız demektir. Güzel gülümsemenin sırrı yine bakımlı ve bembeyaz dişlerden geçmektedir.

Sağlıklı beslenmek sağlıklı dişler anlamına gelmektedir. Özellikle elma, armut, kereviz ve havuç gibi lifli gıdaları daha fazla tüketirseniz diş sağlığınız için çok iyi olacaktır. Çünkü bu lifli gıdalar dişlerinizin temizlenmesini ve bakterilerin yok olmasını sağlar.

Çay,kahve ve gazlı içecekler dişlerinizin lekelenmesine neden olacağı için dikkatli tüketilmesi gerekir. Özellikle gazlı içecekler diş kayıplarını arttırmaktadır.

Diş fırçalama süresi mutlaka iki dakikadan daha az olmamalıdır. Dişlerinizi fırçalarken nazik ve kısa hareketlerle dişlerinizi fırçalarsanız dişlerinize daha az zarar vermiş olursunuz.

Diş fırçalarken zor erişilen bölgeleri daha özenli fırçalamalısınız.Özellikle arka kısımlar ve dolguların temizliği daha çok önem taşımaktadır.

Diş fırçalama sırasında bir çoğumuz diş etlerimizin kanamsından dolayı fırçalamayı bırakırız. Oysa uzmanlar kanama olsa bile fırçalamaya devam edilmesini, fakat bu diş eti kanamaları iki haftadan daha fazla devam ederse mutlaka bir diş doktoruna gidilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar.

Ağız gargarası yapmakta ağızdaki bakterileri yok edeceği için ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Sabah ve akşam düzenli olarak ağız gargarası yapmak dişlerinizdeki bakterileri temizleyerek sizin daha sağlıklı dişlere kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Diş ipi kullanmakta diş fırçasının ulaşamadığı noktalara ulaşmak anlamına geldiği için diş bakımında önemli bir yer tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir