Depresyondan korunma yolları, depresyondan kurtulma, depresyonu defetme yolları

Depresyondan Korunmanın Yolları Nelerdir?

İnsanlar arada bir kendilerini kötü hissedebilirler bu doğal bir şeydir. En nihayetinde insan olmanın şartlarından birisi duyları en üst derecede yaşayabilmektir. Ancak bu kendini kötü hissetme durumu haddinden fazla uzun sürerse o zaman bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu sorunların tıbbi ismi depresyondur. Eğer sık sık ağlıyor, sebepsiz yere üzülüyorsanız ve saatlerde uyumanıza rağmen yine de uyuma ihtiyacı hissediyorsanız bu depresyona girmiş olabileceğinize dair bir işarettir. Depresyondan korunmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır.Depresyondan korunma yolları, depresyondan kurtulma, depresyonu defetme yolları

Depresyonu başınızdan atmak için kendinizi mutlu hissedeceğiniz şeylere yönelmeniz en güzel yoldur. Çikolata yemek size iyi hissettiriyorsa çikolata tüketin, televizyonda film izlemek can sıkıntısını alıyorsa kendinizi tamamen iyi hissedinceye kadar televizyon izleyebilirsiniz. Özetle yapmanız gereken şey kendinize değer vermeniz ve iyi hissettiren şeylere yakınlaşıp kötü hissettiren şeylerden uzak kalmanızdır. Depresyondan korunmak için yapabileceğiniz bazı şeyleri ise şöyle sıralayabiliriz.

Odanıza gün doğmasına izin verin

Özellikle ilk bahar ve sonbahar aylarında birçok kişi uyanmakta zorluk çeker. Bunun sonucunda da bir türlü yataktan kalkmak bilmezler. Uykunuz yokken yatakta geçireceğiniz her bir dakika depresyona açık bir davettir. Bu nedenle mutlaka alarmınız çaldığı gibi uyanmalısınız. Sabaha karşı alarmınız çalmadan uyandıysanız ve normal uyanma saatinize göre birkaç saat varsa tekrar yatmayıp gün doğumunu beklemeden güne erken başlarsanız depresyonu kendinizden biraz daha uzak tutabilirsiniz.

Depresyonu gün ışığı ile defedin

Depresyon moral emen bir vampirdir ve en etkili kurtulma yolu da gün ışığıdır. Hava ne kadar kapalı olursa olsun bulutlar sizi vazgeçirmesin ve daima gün içinde dışarı çıkın. Bulutlar ne kadar kara olursa olsun gün ışığı odanıza göre dışarıda daha fazladır ve temiz hava ile güneş ışığı moral yükselten şeylerdir. Bu nedenle her gün en azından yarım saat dahi olsa yürüyüşe çıkın ve güneş ışığından faydalanın.

Hayatınıza Hareket Katın

Vücudun tembelleşmesi depresyona davet çıkartan etkenlerden bir tanesidir. Bu sebepten dolayı mutlaka sporu hayatınıza sokun. Gün içinde kalbinizin 140’ın üzerinde attığından emin olun. Birkaç saat yapacağınız spor sonrasında alacağınız ılık duş kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir