çocuk konuşma becerisi, çocuklar nasıl konuşur, çocuklar dil gelişimi

Çocukların konuşma becerisi nasıl geliştirilir?

Ebeveynlerin bebekleriyle oynadıkları oyunlar veya aldıkları oyuncaklar çocuğun konuşma sürecini doğrudan etkiler. Televizyon ilk 3 yılda dil gelişimini olumsuz etkiler. Bu süreçte ebeveynler; Şarkı söylemek, onlarla tekerlemeler ve bilmeceler çalmak, oyuncak hayvanlarla konuşmak gibi teknikler sunuyor. Bilgisayar ve İnternet çağında doğan Z Kuşağı çocuklar, teknolojinin hem zararını hem de faydalarını görüyor. Z Kuşağı çocuklar teknolojinin sunduğu imkanlarla sınırları olmayan bir dünyayı keşfetse de televizyon seyretmek ve bilgisayar oyunları oynamak özellikle 3 yaş altı çocuklar için dil gelişimini olumsuz etkiliyor. Çocuklarda konuşmanın gelişimi 2 ile 5 yaşları arasında gerçekleşir. Zeka, işitme ve görsel algılama, çocuğun yaşadığı ortam ve sosyoekonomik koşullar dil gelişiminde rol oynayan faktörlerden bazılarıdır.çocuk konuşma becerisi, çocuklar nasıl konuşur, çocuklar dil gelişimiDil gelişimini etkileyen faktörler

Bebekler dili taklit ederek öğrenmeye başlarlar. Annenin sunduğu sözel uyaranlar konuşma gelişimini olumlu yönde destekler. Çocuğunuzla konuşmak, oyun oynamak ve kitap okumak dil gelişimi için çok önemlidir. Ebeveynlerin çocuklarıyla konuşmaları ve çocuğu dinlediklerini göstermeleri gerekir. Seslere yanıt verirken, çocuğu cesaretlendirmek ve memnuniyetini ifade ederek olumlu yanıt vermek önemlidir. Böylece çocuk öğrenmeye, denemeye teşvik edilir. Kalabalık ve gürültülü yerlerde oynamayı tercih ederseniz bu daha faydalıdır.

Hangi oyun veya oyuncak?

şarkı söyleyin

Tekerlemeler ve bilmeceler söyleyin

Oyuncak telefon, mikrofon gibi konuşup şarkı söyleyebilecekleri oyuncaklar.

Ortak eylemlerin tanımı

Numaralandırma (1-10’a kadar)

Bu arada resimli kitap okumak, konuşmak, soru sormak. Köpek nerede Bana bir elma gösterebilir misin? vb.

Oyuncak hayvanlar yapmak veya doğrudan bebek ile konuşmak

Televizyon ve video oyunları neden zararlıdır?

Çocuğun dil gelişimi olumsuz etkilenir.

Sosyal iletişim becerilerinin gelişmesi engellenir.

Duygusal durumların olumsuz bir etkisi vardır (örneğin korku, kaygı, öfke …).

Beyin gelişimi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle algısal motor becerilerde; Dikkat eksikliği bozukluğu, öğrenme güçlüğü, okuma isteksizliği gibi gecikmeler ve sorunlar gelişebilir.

Görme sorunları, zayıf duruş, hareketsizlik ve ilgili obezite sorunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir