Çocukları memeden vazgeçirme, çocuklara yalancı memeyi bıraktırma, çocukları yalancı memeden vazgeçirme

Çocukları Yalancı Memeden Ayırma

Anneler çocuklarına oldukça fazla düşkündür. Bu sebepten dolayı sürekli onların isteklerine boyun eğer durumdadırlar. Hele ki çocuklar bebeklik çağından henüz çıkıyorsa oldukça fazla ilgi gören çocuklar bazı alışkanlıklarından vazgeçirilmeye çalıştıklarında bir hayli fazla sorun çıkartmaktadır. Ortaya çıkan sorunlardan en sık karşılaşılanı yalancı memeden ayrılmadır. Anneler çocuklarının yalancı memeden vazgeçmelerini isterler ve bu yönde bazı adımlar atarlar. Ancak çocuklar için alışkanlıklarını bir kenara bırakmak oldukça zordur. Bu sebepten dolayı meme alışkanlığından kurtulma döneminde yumuşak huylu davranılması ve sakin olunmalıdır. Bir anne olarak sizlerin çocuklarınıza yol gösterici olmanız gerektiğini düşünürsek, bu görevinizin başlangıcı olarak memeden ayrılma aşamasını ele alabiliriz.Çocukları memeden vazgeçirme, çocuklara yalancı memeyi bıraktırma, çocukları yalancı memeden vazgeçirme

Çocukları yalancı memeden vazgeçirmek için başvurulabilecek birkaç yol vardır. Bu yolların ülkemizde en sık kullanılanı çocuğu tiksindirmedir. Acı biber vb. gibi tadı kötü olan şeylere bandırılan veya sürtülen yalancı meme çocuğa verilir ve ondan tiksinmesi, korkması beklenir. Bu çok geçici bir çözümdür ve çocuğunuz eğer 3-4 yaşlarına kadar gelmişse o memeyi kullanmayacaktır ancak sizden başka bir tane almanızı isteyebilecektir. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için yapabileceğiniz en güzel şey çocuğunuz ile aranızda bir oyun kurmak olacaktır. Örneğin; çocuğunuza emziğini çıkardığında bir parça çikolata verin ve emziğini takmazsa daha fazlasını vereceğinizi söyleyin. Emziğini takmadığı sürelerde çikolata isterse verin, ama ağzında emzik varken sizden çikolata isterse veremeyeceğini emziği çıkarması gerektiğini söyleyin. Eğer çocuğunuz henüz çok küçükse ve mantıklı yorumlamalar yapamıyorsa memeyi kuş aldı, kayboldu diyerek saklayın ve onun dikkatini memeden farklı bir yöne çekin.

Çocukların dikkatini memeden farklı şeylere çekerseniz bir süre sonra arada bir memesini sorsa da sürekli dikkatini dağıtacağınız için bir süre sonra memesini unutacaktır. Her ne kadar çok basitmiş gibi görünse de alışkanlıkların vazgeçilmesi zor şeyler olduğunu unutmayarak buna göre hareket etmenizi tavsiye ederiz. Hele ki vazgeçilecek alışkanlık bir çocuk ile alakalı ise işler biraz daha çıkmaza girebilir. Sakinliğinizi koruyun ve emin adımlarla tavsiyelerimizi uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir