çocuklarda diyabet, diyabet belirtisi, diyabet hastalığı ve önlemleri

Çocuklarda Gelişebilecek Diyabete Hazırlıklı Olun

DİYABET TİP 1

Çocuklarda tip 1 diyabetin ortaya çıktığı 2 yaş aralığı vardır. Biri 5-7 yaşında, yani ilkokul, diğeri ergenlik. Ancak son yıllarda dünya çapında ve ülkemizde küçük çocuklarda görülme sıklığı artmıştır.çocuklarda diyabet, diyabet belirtisi, diyabet hastalığı ve önlemleriDiyabet yani diyabet, insülin eksikliği veya etkisizliği nedeniyle yüksek kan şekeri olarak tanımlanırken, tip 1 diyabet, pankreasın adacık hücrelerinin hasar görmesi ve yıkılması sonucu insülin eksikliğine bağlı oluşan bir durumdur. Tip 1 diyabetin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, sorumlu genetik yatkınlık, otoimmünite (vücudun kendi hücrelerine karşı savaşı) ve çevresel faktörler. Genellikle küçük çocuklarda ortaya çıksa da hayatın 12. ayından sonra her yaşta ortaya çıkabilir.

TEDAVİ SÜRECİ ÇOK DİKKAT BEKLİYOR

Tip 1 diyabet, ömür boyu insülin bağımlılığı gerektiren bir durumdur ve tek tedavi, eksik insülinin yerini almaktır … Günümüzde, çoklu insülin rejimi olarak adlandırılan bir tedavi rejimi, kısa etkili deri altı enjeksiyonları ve 1 veya 2 uzun etkili enjeksiyonları içermektedir. insülin günde 3 defa. Bu tedavi rejiminde, günde 7-8 kez çocuğun parmak uçlarıyla kan şekeri düzeyini ölçerek insülin dozlarının ayarlanması gibi bir nokta daha dikkate alınmalıdır. Bir insülin pompası ve kan şekeri sensörleri, birden fazla insülin rejimi kullanmak yerine metabolizmanızı çok daha rahat ve daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

YENİ TEKNOLOJİLER VE PROSEDÜRLER UMUT VERİYOR

Güncel bilgiler ışığında şeker hastalığına yakalanacağımızı bilmek ya da gelişmesini engellemek mümkün değil. Sürekli insülin kullanımı gerektiren ve önlenemeyen tip 1 diyabet hastaları, diyabet tedavisi için son yıllarda geliştirilen yeni insülinler ve teknolojiler sayesinde sağlıklı, normal ve başarılı bir yaşam sürdürebilmektedir.

DİYABET İZLENİRKEN 3 HAYAT KURTARAN KURAL!

Çocuğunuzun diyabet izlemesine müdahale etmeyin. Hatırlamak; Aile, okul, çocuk ve diyabetik ekip birlikte yakın çalışmalıdır.

Tüm çocuklarınızı basit karbonhidrat dediğimiz sağlıklı ve şekersiz beslenme alışkanlıkları edinmeye teşvik edin ve her koşulda sporun hayatlarında var olmasını sağlayın.

Diyabet teşhisi konulan çocuklarda amaç, HbA1c adı verilen ortalama üç aylık kan şekeri seviyesini 7,5’in altında tutmaktır. Tüm bu hedeflere ulaşmak için, sık kan şekeri ölçümleri ve diyabet ekibi ile yakın temas çok önemlidir. Bu hedefe ulaşmak için aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

Günde 5 veya daha fazla kan şekeri ölçümü.

Her öğün için uygun insülin / karbonhidrat oranını kullanarak yemek öncesi insülin dozlarını ayarlayın.

Yemeklerden önce insülin almadan önce kan şekerinizi kontrol edin.

Gün boyu atıştırmalıklar için ekstra insülin.

Düzenli egzersiz yapın (haftada en az 3 gün).

TİP 1 DİYABETİ GÖSTEREN BELİRTİLER NELERDİR?

Tip 1 diyabet çok gürültülü bir tablodur, semptomlar başlar ve hastalar birkaç hafta içinde teşhis edilir. Aileler, belirli semptomları olan çocuklar için acil tıbbi yardım almalıdır. Çünkü diyabet erken teşhis edilirse tedavi süreci diyabetik koma adı verilen yaşamı tehdit eden bir durum ortaya çıkmadan önce başlar. Bu buluntular arasında;

Çok su içme

Çok idrara çıkar

İdrarını tutamamak,

Alt ıslatma,

Çocukta iştah artışı, kilo kaybı ve kilo kaybına rağmen,

Zayıflık,

Ağzım aseton gibi kokuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir