çocukların elektronik eşya merakı, çocukların elektronik eşya kullanımı, elektronik eşyalar ve çocuklar

Çocuklar ve Elektronik Eşyalar Arasındaki İlişki

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hızla yayılan elektronik eşya kullanımı çocukları da etki alanına almaktadır. Özellikle oyun döneminde olan çocuklar elektronik eşyaları oyun aracı olarak görmektedirler ve bu da beraberinde bağımlılığa sebep olmaktadır. Peki bu durumun sebepleri neler olabilir? Günümüzde yapılan yanlışlardan biri de çocuğun eline cep telefonu vermektedir. Hatta bazı aileler çocuklarına yemek yedirmek istediklerinde cep telefonu aracılığı ile yemek yedirmektedirler. Çocuğun eline telefon vermek çocuğa bir şeyler kazandırmayacaktır. Telefonun oyun aracı olduğunu öğrenmemeli aksine bilgiye ulaşmada gerekli olduğunu öğrenmelidir.çocukların elektronik eşya merakı, çocukların elektronik eşya kullanımı, elektronik eşyalar ve çocuklar

Elektronik Eşya ve Çocuk

Yetişkinlerin bile asosyal olduğu günümüzde çocukların elektronik eşya bağımlılığı normal karşılanmaktadır. Özellikle tablet, bilgisayar ve cep telefonunun bu kadar gelişmesi çocukları sosyal hayattan koparmış, kapalı bir çember içerisine alarak hem asosyalleştirmiş hem de bağımlı hale getirmiştir. Çevreye olan güvensizliğin had safhada olduğu günümüz dünyasında çocukların elektronik eşya bağımlılığına göz yumulmuş, dışarıda olumsuz bir olay yaşamasındansa evde tablet, cep telefonu vb. eşyalar ile vakit geçirmesi kabul görmüştür. Fakat bu ilişkinin doğuracağı olumsuz sonuçları da göz ardı etmemek gerekmektedir. Çocuğun hem iç dünyasını hem de gelecek hayatını etkileyecek olan bu bağımlılıktan kaçınmak için ebeveynlerin bu konuda daha dikkatli olması beklenmektedir.

Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Elektronik eşyaların sürekli göze temas eden ışıkları hem çocukların göz yapılarına zarar vermekte, hem de çocukların boyun ağrılarına sebep olmaktadır. Bu durum ilerisi için kalıcı hastalıkların zeminini oluşturmaktadır. Bunu engellemek adına ebeveynler çocuklarının gerekirse yanlarında bulunarak güvenli bir ortamda vakit geçirmelerini sağlamalı, sosyalleşmeleri açısından aktivitelere ve kurslara göndermeli, elektronik eşya kullanımlarına mutlaka günlük limit getirmelidir. Ayrıca anne ve babalar özellikle çocukların yanında cep telefonu ile oynamamalı bunun bilgiye ulaşmada gerekli olduğu vurgusunu yapmalıdırlar. Bu sayede sağlıklı bir kullanım ortaya çıkacaktır. Günümüzde birçok çocuk elektronik eşya bağımlısı olarak yer almaktadır. Bunun en baş sebepleri anne ve babalardır. Bu konuda uzman birinden eğitim almak çocuğunuzu geleceğe hazırlamanızda size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir