çocuk terapisi eğitimi, çocuk terapisi yapımı, çocuklar için terapi yapımı

Çocuk Terapisi Eğitimi

Psikoterapinin alt dallarından biri olan çocuk terapi öncelikli çalışma yaş grubu 4-10 yaş arası çocuklardır. Her ne kadar ergen terapi olarak yaş grubu daha yüksek bir ayrım yapılsa a temelde yapılan çalışmalar benzer özellik sergilemektedir.çocuk terapisi eğitimi, çocuk terapisi yapımı, çocuklar için terapi yapımı

Çocuklarının ilgi alanlar ve yetenekleri ile birçok kişisel özelliğin değerlendirme altına alınarak yapılan izlemler de temel amaç çocuğun sorunu olup olmadığı saptamaktır. Saptanan sorunun çocuğun farkındalığında olup olmayacağı da terapinin gidişatını belirleyecek önemli bir kriterdir. Ebeveynlerle yapılan görüşmelerde terapistin çocuk üzerinde gözlemlerinden çok ebeveynlerin duruma ilişkin davranışları ve destekleyici tavır sergilemelerine yönelik danışmanlık şeklindedir.

İyi Gözlem Doğru Sonuçlar Doğurur

Bazen çok basit sorunlar doğru yaklaşım görmediği için büyür ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Çocuk terapisi eğitimi öncelikli amacı çocuğu rahatsız etmeden oluşturacağı güven ilişkisiyle davranışlarını objektif bir şekilde gözlemlemektir. Sabır, içtenlik, basit ve kısa ve anlaşır bir dil ile çocuklarla olmaktan keyif aldığını hissettirecek kadar samimi bir tablo çizen terapist, yabancılarla konuşmakta zorlanan çocukları dahi konuşmaya ikna edecek özelliktedir. Adım adım ilerleyecek terapiler başlangıçta çok yavaş yol kat ediyor izlemi verse de güvenle ortamının oluşması ile çok hızlı ve doğru bir şekilde ilerler.

Çocuk terapisi eğitimi başlıca gözlem çocuk üzerinde yapılacak olsa da, aile ve okul ilişkileri, hangi disiplin şartlarında büyüdüğü hatta sağlık problemleri gibi geniş bir çerçevede edinilecek bilgilerle danışmanlık yapılır. Çocuğun sorunları günlük hayatını etkiler, aile ve okul ilişkilerinde belirgin değişiklikler, akademik başarısında dalgalanmalara yol açıyorsa; çocuk terapisi için iyi bir danışmanlık almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir