çocuklara ödevlerini yaptırma, çocuklara ödev yapma alışkanlığı kazandırma, çocukların ödev yapmasını sağlama

Çocuğuma Ödevini Nasıl Yaptırırım?

Uzun bir tatil döneminin bitip yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla gerek aileler gerekse çocuklar üzerinde okulun baskısı yavaş yavaş artmaktadır. Genellikle, ilk haftaları telaşla geçen, öğretmenin talep ettiği malzemelerin temini, defter ve kitap kaplama gibi heyecanlı etkinliklerle geçen 1-2 hafta sonrasında derslerin yoğun bir şekilde işlenmeye başlaması ve ödevlerin artması sonucu hem ebeveynler hem de çocuklar tarafından ödev sorunu ile yüzleşmeye başlanır. Eğitim sistemimizin de ağır olması çocuğun bocalamasına ve bir noktadan sonra ödevlerini yapmak istememesiyle sonuçlanır.çocuklara ödevlerini yaptırma, çocuklara ödev yapma alışkanlığı kazandırma, çocukların ödev yapmasını sağlama

Ailelerin ödev konusunda çocuğa sözel baskı yöntemleriyle yaklaşması sorunu çözmek bir yana, sorunun daha da karmaşık bir hal almasına neden olacaktır. Bu sorun için çocuğu rahatlatmak, ona özgüvenini yeniden kazandırmak, birtakım destekleyici ödüllerle ödev yapmayı daha cazip hale getirmek ebeveynlerin ödev sorunu için uygulayabilecekleri etkili çözümler arasında yer alır. Her şeyden önce çocuğun kendi hislerinin, kaygılarının ve üzüntülerinin anlaşıldığı, o hislere dokunulan bir aile tarafından sevilerek bakılması bütün sorunların çözümü için yeterli olacaktır.

Ödev Yapma Alışkanlığı

Yeni bebek sahibi olmuş bireyler için durumu daha farklı incelemek gerekir. Belki akıllara ödev yapma alışkanlığının kazandırılması için çok erken olduğu gelse de ödev yapma alışkanlığı konusuna çocuğun sorumluluk bilincine sahip olup olmadığı açısından bakıldığında erken yaşta bu alışkanlığın temellerinin atıldığı söylenebilir. Daha açıkça anlatmak gerekirse, çocuğun ödevini yapan bir çocuk olması tek başına çocuğun sorumluluk bilincini kazanmış olması anlamına gelir. Tersten bakıldığında eğer çocuk erken yaşlarda sorumluluk bilincini kazanmış ise ödev yapma alışkanlığını ailesinin bir şey yapmasına gerek kalmadan geliştirecek ve ödev yapma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Çocuğa erken yaşlarda sorumluluk bilincini kazandırmak hayatı boyunca yapması gerekenleri kimsenin söylemesine ya da hatırlatmasına gerek kalmadan yapmasını sağlar. Erken yaşlardaki çocuklara başarabilecekleri görevler vermek ve bunu uygulamalarını sağlamak onların sorumluluk bilincini kazanmasına yardımcı olacak aktivitelerdendir. Buna örnek olarak akşam yemeği için sofra hazırlanırken çocuktan ekmek, tuz, peçete gibi taşıyabileceği malzemeleri sofraya götürerek annesine yardım etmesinin istenmesi verilebilir. Çocuk bu görevi yaparken hem özgüven kazanır hem de her akşam tekrarlanması halinde sorumluluk bilincini kazanmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir